przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Elżbiety, Katarzyny, Klemensa
przejdź do stopki

Walczymy ze smogiem

27 Listopad 2017
kategoria:
Aktualności
 

W poniedziałek 20 listopada odbyła się w Krakowie konferencja pod hasłem „Prawo swoje a smog swoje”.

Organizatorem debaty była poseł na Sejm RP z okręgu krakowskiego Agnieszka Ścigaj.
Konferencja na aktualny, szczególnie w sezonie zimowym, temat dała szansę uczestnikom na zdobycie wiedzy teoretycznej i poznanie praktycznych sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza. Prelegentami na konferencji byli między innymi dr inż. hab. Wanda Wilczyńska – Michalik, prof. dr hab. inż. Marek Michalik, prof. n. dr hab. inż. Marek Dziarmagowski, dr Hajnalka Szentgyövgui oraz Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan.
Problem emisji gazów i pyłów, zachodzący w procesie spalania przemysłowego lub w gospodarstwach domowych, od kilku lat trafia na czołówki mass mediów a emocje rosną wraz z widocznymi objawami zanieczyszczenia atmosfery w sezonie zimowym. Sprawa jednak jest aktualna przez cały rok ponieważ stale mamy do czynienia z uciążliwą dla środowiska naturalnego produkcją przemysłową oraz z emisją spalin przez pojazdy mechaniczne.
Pozytywnym elementem jest rosnąca świadomość społeczna i zrozumienie rangi problemu zanieczyszczenia powietrza oraz jego wpływu na zachorowania na tzw. choroby cywilizacyjne, w tym alergie i nowotwory. W walkę ze smogiem coraz silniej angażują się samorządy, które starają się eliminować źródła niebezpiecznych zanieczyszczeń na swoim obszarze.

Działania Gminy Krzeszowice w zakresie poprawy jakości powietrza przedstawił burmistrz Wacław Gregorczyk.

 

Gmina w ostatnich latach przeprowadziła m.in. wymianę ogrzewania z tradycyjnego węglowego na ekologiczne w placówkach oświatowych prowadzonych przez samorząd, systematycznie prowadzona jest termomodernizacja obiektów publicznych. Obecnie wdrażany jest przez Urząd Miejski w Krzeszowicach program wsparcia właścicieli indywidualnych gospodarstw domowych w wymianie pieców węglowych na gazowe lub inny opał bardziej ekologiczny.
Ciekawym uzupełnieniem wystąpień naukowców i praktyków, zajmujących się ograniczaniem emisji pyłów i gazów, była prezentacja urządzeń poprawiających skuteczność oczyszczania powietrza emitowanego po procesie spalania w gospodarstwach domowych.
O tym, jak ważny jest problem dotarcia z wiedzą o możliwościach walki ze smogiem, świadczy liczba kotłów, będących w eksploatacji w naszym kraju. Jak wynika z materiałów dostępnych na konferencji, w Polsce działa ok. 3,8 mln kotłów grzewczych, na szczęście coraz większy udział w tej liczbie mają nowoczesne kotły o obniżonej emisji szkodliwych gazów i pyłów.
Według informacji podanej podczas debaty w Krakowie aż 40 proc. zanieczyszczeń powietrza pochodzi z urządzeń grzewczych małej mocy, najczęściej zainstalowanych w domach jednorodzinnych i budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.
- Wiemy, że problemu emisji pyłów i gazów nie rozwiążemy od razu. Warto jednak systematycznie pomagać mieszkańcom w wymianie kotłów na coraz nowocześniejsze. Dlatego też staramy się wygospodarować w budżecie gminy środki pieniężne na dopłaty dla mieszkańców wymieniających kotły. Zwracamy też uwagę na istotne zagadnienia docieplania budynków i prawidłowe spalanie węgla, minimalizujące emisję pyłów i zwiększające efektywność spalania. Kłopotem jest wysoka cena gazu ziemnego, który jest bardziej przyjazny dla środowiska. Dodatkowo nie każdego mieszkańca stać na wymianę kotła oraz późniejsze znacznie droższe jego użytkowanie. Dlatego z uwagą obserwujemy nowe propozycje, mogące ograniczyć ilość szkodliwych substancji przedostających się do atmosfery. Jeżeli pilotaż filtra kominowego potwierdzi jego skuteczność to będziemy zainteresowani jego instalowaniem w gospodarstwach domowych w Gminie Krzeszowice – mówi Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk.

Jan Bereza