Kamila, Karoliny, Roberta

Jest dotacja na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP Wola Filipowska

24 Listopad 2017

23 listopada w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się uroczystość podpisania umów dotacyjnych

na zakup sprzętu i wyposażenia dla małopolskich jednostek OSP w ramach projektu Ministerstwa Sprawiedliwości pn. „Program I na realizację zadań Funduszu Sprawiedliwości. Priorytet III B Wsparcie i rozwój systemu instytucjonalnego pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom oraz realizacja przez jednostki sektora finansów publicznych zadań ustawowych związanych z ochroną interesów osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków oraz likwidacją skutków pokrzywdzonym przestępstwem – nabycie wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa”.

Wśród gmin, których wniosek został rozpatrzony pozytywnie, była gmina Krzeszowice.

- To dla nas ogromne wyróżnienie, że otrzymaliśmy  dotację z Ministerstwa Sprawiedliwości na zakup samochodu. W tym roku będzie to już trzeci z kolei nowy samochód pożarniczy w gminie Krzeszowice. Co roku nasza gmina stara się pozyskiwać środki finansowe na zakup sprzętu pożarniczego i umundurowania. Każdy zakup specjalistycznego sprzętu pozwala na bezpieczną pracę strażaka ratownika. - uważa Komendant ZOG ZOSP RP w Krzeszowicach Mieczysław Odrzywołek. Nasza gmina złożyła wniosek o środki finansowe na zakup nowego średniego samochodu ratowniczo – gaśniczego z modułem ratownictwa technicznego dla strażaków z OSP Wola Filipowska. Przyznana dotacja w wysokości 775 tys. zł pozwoli na zakup jeszcze w tym roku nowego samochodu.

W uroczystości wzięli udział m.in.: Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, Wojewoda Małopolski Piotr Ćwik, Poseł na Sejm RP Edward Siarka, Dyrektor Mikołaj Pawlak, Starosta Krakowski Wojciech Pałka. Gminę Krzeszowice reprezentowali: Burmistrz Wacław Gregorczyk, Wiceburmistrz Witold Kulczycki, Skarbnik Beata Banach, Komendant Mieczysław Odrzywołek, Specjalista ds. ppoż. Barbara Kurdziel.
- Ten rok jest wyjątkowy dla druhów z Woli Filipowskiej. Nie tak dawno świętowali przyjęcie jednostki w poczet KSRG a za parę tygodni otrzymają nowy samochód. Serdecznie gratuluję im tych sukcesów. Słowa podziękowania należą się Ministrowi Andrzejowi Adamczykowi i Prezesowi Łukaszowi Smółce za profesjonalne i skuteczne pilotowanie wniosku dotacyjnego. – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.

Tekst: Barbara Kurdziel, Wydział Edukacji i Spraw Obywatelskich UMK
Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie