Kamila, Karoliny, Roberta

Podsumowanie Niedzieli dla Zdrowia

13 Lipiec 2017

II Niedziela dla Zdrowia, zorganizowana przez Urząd Miejski w Krzeszowicach i Krzeszowickie Centrum Zdrowia, zgromadziła na Rynku mieszkańców zainteresowanych badaniami profilaktycznymi i zdrowym stylem życia.
Gości powitali zastępca burmistrza Witold Kulczycki i dyrektor KCZ Roman Matysik, podczas gdy pod namiotami, gdzie można było  skorzystać z oferty bezpłatnych i porad badań przygotowanej przez KCZ już ustawiała się kolejka chętnych. I tak, w ciągu 4 godzin, z tej propozycji skorzystała następująca liczba osób:
- cukier we krwi – 150
- pomiar ciśnienia, badanie krwi i oznaczenie wskaźnika BMI – 150
- cholesterol całkowity – 100
- porady fizjoterapeuty – 30.
Na badania densytometryczne lub  krioterapię – płatne, ale w promocyjnych cenach – zdecydowało się ok. 30 osób.

Inauguracji Krzeszowickiej Karty  Seniorów dokonali burmistrz Wacław Gregorczyk i reprezentant Stowarzyszenia Manko,

wręczając certyfikaty właścicielom 6 firm z naszej gminy, które jako pierwsze przystąpiły do programu. Można było także na miejscu wyrobić sobie taką kartę – z tej możliwości skorzystało ponad 60 krzeszowickich seniorów.
Na stoisku Maltańskiej Służby Medycznej wolontariusze fachowo wyjaśniali, jak przebiega proces rejestracji jako potencjonalny dawca szpiku, dzięki czemu ogólnopolski rejestr dawców wzbogacił się o kolejne osoby z naszego terenu. Można było także zajrzeć obejrzeć wnętrze karetki  Fundacji MFM i pokaz udzielania pierwszej pomocy.
Jednocześnie przez cały dzień w budynku KCZ przy ul. Krakowskiej bezpłatnych porad udzielali specjaliści dermatolog i onkolog. Akcję pod hasłem „Nie daj się czerniakowi” zorganizowało Stowarzyszenie Kobiet z Problemami Onkologicznymi „Amazonka” z Krzeszowic.
Najbardziej barwną i widowiskową  częścią programu były pokazy naszych fitness klubów – na scenie wystąpili instruktorzy, klienci, dzieci biorące udział w zajęciach  a także sympatycy FORMY, ALIZKI i HARMONII. Na stoiskach promocyjnych można było zapoznać się z ofertą zajęć i skorzystać z konsultacji specjalistów.

Zwieńczeniem Niedzieli dla Zdrowia był Gminny Rajd Nordic Walking,

którego uczestnicy po rozgrzewce i instruktażu na płycie Rynku wyruszyli na dwugodzinny spacer po wyznakowanej  w ubiegłym roku trasie na północ od Krzeszowic.

Relacja z rajdu

Wydarzenie odbyło się na Rynku w Krzeszowicach w ostatnią niedzielę czerwca a organizatorzy zadbali także o to, aby nie nudzili się najmłodsi uczestnicy - do zabaw i konkursów związanych ze sportem i zdrowiem zachęcali animatorzy a nagrodami były gadżety gminne.