przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny
przejdź do stopki

Dzień Samorządu Terytorialnego w Krzeszowicach

01 Czerwiec 2022
kategoria:
Aktualności

W sobotę 28 maja w Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach obchodziliśmy Dzień Samorządu Terytorialnego.

 

Zaproszenie przyjęli i w uroczystości uczestniczyli minister Andrzej Adamczyk, wicemarszałek Łukasz Smółka i starosta Wojciech Pałka, którzy w swoich wystąpieniach podkreślali rolę samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, współpracy pomiędzy nimi i współdziałania z administracją rządową. Gospodarzami byli burmistrz Wacław Gregorczyk i przewodniczący Kazimierz Stryczek.

Dzień Samorządu Terytorialnego obchodzimy 27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 roku Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

Burmistrz Wacław Gregorczyk uhonorował 3 osoby medalami Zasłużony dla Gminy Krzeszowice.

Na mocy statutu gminy, medal przyznawany jest od 2017 roku, zwyczajowo z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.
Otrzymali je:
- Irena Godyń – przewodnicząca zarządu Osiedla Parkowego. W społeczną pracę samorządową zaangażowała się, podejmując w roku 1996 działalność w Osiedlu nr 1,  od 2008 roku zwanym  Osiedlem Parkowym.  Od tego czasu nieprzerwanie  jest przewodniczącą zarządu osiedla. W latach 2014 - 2018 była radną Rady Miejskiej w Krzeszowicach, wcześniej przez wiele lat pracowała w Urzędzie Miejskim
- Zbigniew Wąsik – sołtys Dubia. Funkcję sołtysa pełnił w latach 2003 – 2012 i obecnie od 2016 roku. W kadencji 2006 - 2010  był radnym Rady Miejskiej w Krzeszowicach.  Jest pomysłodawcą pikniku pod nazwą Dni Pstrąga, założył Stowarzyszenie „Dolina Pstrąga” w Dubiu.
- Maciej Liburski - absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1980 roku związany z Gminą Krzeszowice. Przez 29 lat dyrektor Krzeszowickiego Ośrodka Kultury. Przez ostatnie 10 lat redaktor Magazynu Krzeszowickiego. Znany w gminie spiker zawodów sportowych i konferansjer.

 


Samorząd terytorialny w Polsce oraz Ukrainie był tematem okolicznościowego referatu „Reforma samorządu na Ukrainie – europejskie wzorce i posowiecki bagaż”, który wygłosił Jan Bereza.
Uroczystość swoim występem uświetnił chór Cantate Anima z Tenczynka wraz z zaprzyjaźnionymi gośćmi. Działalność artystyczna i organizacyjna chóru jest wspierana przez powołane w tym celu Stowarzyszenie Kultury Wokalnej TRYTON, którego prezesem jest Edyta Skotnicka-Korbiel.

 


Wzruszający koncert pod tytułem „Spróbuj opiewać okaleczony świat” miał charakter charytatywny - zebrane w ramach zbiórki środki zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej na pomoc potrzebującym z Ukrainy.

Tekst: Janina Walkowicz
Zdjęcia: Marian Lewicki, MK
Krzysztof Kamiński, Starostwo Powiatowe w Krakowie