Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Absolutorium przyjęte jednogłośnie

01 Czerwiec 2022

Burmistrz Wacław Gregorczyk na sesji Rady Miejskiej w Krzeszowicach w czwartek 26 maja otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy w 2021 roku.

Za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy obecni w Sali Herbowej radni.
Wcześniej, zgodnie z przepisami prawa, z wnioskiem o udzielenie absolutorium do Rady Miejskiej wystąpiła Komisja Rewizyjna. Oprócz sprawozdań finansowych, burmistrz przedstawił również Raport o stanie Gminy Krzeszowice za 2021 rok.
- Absolutorium i wotum zaufania dla mnie to wyraz akceptacji planów i idących za nimi działań, przyczyniających się do rozwoju naszej gminy i poprawiających jakość życia mieszkańców. Realizacja wszystkich zamierzonych inwestycji to duży sukces w tym trudnym czasie pandemii i kryzysu energetycznego. Zakończenie budowy boisk z bezpieczną nawierzchnią przy szkołach w Czernej i Ostrężnicy, pozyskanie środków na rozbudowę szkół w Zalasiu i Filipowicach znacznie poprawi bezpieczeństwo uczniów i warunki edukacji naszej młodzieży.  Budowa strefy aktywności gospodarczej w Miękini to szansa na nowych inwestorów i większe wpływy do budżetu w przyszłości. Przebudowany parking przy dworcu PKP w Krzeszowicach ułatwi podróżowanie koleją. Kolejne grunty pozyskane na rzecz gminy przy Al. Solidarności pozwoliły na przystąpienie do działań związanych z realizacją w centrum miasta w przyszłości kompleksu o charakterze rekreacyjno – zdrojowym. Tak naprawdę cieszę się ze wszystkich inwestycji i przedsięwzięć, które służą mieszkańcom. Satysfakcję daje mi także wysoki stopień absorpcji środków zewnętrznych. Dziękuję za współpracę radnym, sołtysom i przewodniczącym Zarządów Osiedli, szefom i pracownikom jednostek i spółek gminnych oraz pracownikom Urzędu Miejskiego na czele z panią skarbnik, na co dzień czuwającą nad realizacją budżetu – mówi burmistrz Wacław Gregorczyk.
Dochody gminy Krzeszowice na rok 2021 zostały zaplanowane w wysokości 155 731 646,14 zł. W ciągu 2021 roku systematycznie aktualizowano powyższy plan. Zmiany dokonywane były w oparciu o podjęte uchwały przez Radę Miejską w Krzeszowicach i zarządzenia Burmistrza Gminy Krzeszowice. Wynikały one głównie z pozyskania nowych lub większych, niż pierwotnie planowano, środków finansowych (w tym z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Urzędu Marszałkowskiego, od Wojewody) na realizację dodatkowych zadań bieżących i inwestycyjnych oraz z bieżących analiz oraz wniosków sołectw, osiedli i jednostek organizacyjnych gminy.
Skutkiem zmian plan dochodów w uchwale budżetowej wynosił 168 048 349,48 zł, a ich ostateczne wykonanie wyniosło 185 213 802,56 zł.
Dochód w przeliczeniu na 1 mieszkańca w 2021 roku (32 021 mieszkańców, źródło: GUS, 31. XII. 2021) wyniósł 5 784,14 zł.
 Wydatki gminy Krzeszowice na rok 2021 zostały zaplanowane w wysokości 170 827 327,40 zł.  Podobnie jak planowane dochody,  również  i wydatki wymagały bieżącej aktualizacji. Plan wydatków po zmianach wyniósł 182 612 077,65 zł. Wydatki zostały wykonane w wysokości 169 336 783,03 zł.
Wydatki na 1 mieszkańca w 2021 roku wyniosły 5 288,30 zł.

- Absolutorium to najważniejszy środek kontroli rady gminy nad działalnością organu wykonawczego, jakim jest burmistrz. Burmistrz Gminy Krzeszowice przedstawiał radzie sprawozdanie finansowe za poprzedni rok oraz sprawozdanie z wykonania budżetu. Komisja Rewizyjna pozytywnie je oceniła i przedstawiła Radzie Miejskiej wniosek o udzielenie absolutorium. Regionalna Izba Obrachunkowa również pozytywnie zaopiniowała ten wniosek. W mojej ocenie budżet wymagał sporo pracy i został wykonany merytorycznie i z wysoką starannością. Cieszę się, że pomimo pandemii COVID-19 utrzymaliśmy nie tylko dyscyplinę finansową, ale zrobiliśmy bardzo dużo we wszystkich obszarach życia gminy i jej mieszkańców. Udało się zrealizować o 10,20 % wyższe dochody, niż zakładano. Początkowo planowano deficyt w wysokości 15 095 681,30 zł, a ostatecznie udało się zamknąć rok nadwyżką w wysokości 15 877 019,50 zł. Bardzo ważne w wykonaniu budżetu jest saldo operacyjne (dochody bieżące - wydatki bieżące), osiągnęło ono wartość dodatnią i wyniosło 16 165 009,75 zł. Dzięki temu udało się dofinansować wole istotnych dla gminy inwestycji, miedzy innymi: remonty wielu dróg gminnych i powiatowych, budowę Strefy Aktywności Gospodarczej, budowę parkingu „Parkuj i Jedź”, modernizację budynku LKS „Tęcza”, budowę boisk  sportowych w Ostrężnicy i Czernej, termomodernizację budynku OSP w Zalasiu, rozbudowę szkół podstawowych w Filipowicach i Zalasiu. Podobnie jak ja, również radni wysoko ocenili realizację budżetu za 2021 rok, o czym świadczy jednogłośne zatwierdzenie przez Radę Miejską podczas sesji w dniu 26 maja 2022 roku przedłożonych sprawozdań, a także również jednogłośne udzielenie absolutorium oraz wotum zaufania – podsumowuje przewodniczący Kazimierz Stryczek.