Ważne dla użytkowników zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków
- kategoria:
- Aktualności
WAŻNA INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKÓW ZBIORNIKÓW BEZODPŁYWOWYCH I PRZYDOMOWYCH OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
W sierpniu 2022 r. weszły w życie zmienione przepisy ogólnopolskiej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, w zakresie kontroli i sprawozdań dotyczących gospodarki ściekowej na terenach nieskanalizowanych.
Wprowadzono nowe obowiązki dla gmin:
• sporządzenie planu kontroli wszystkich nieruchomości wyposażonych w zbiornik bezodpływowy lub przydomową oczyszczalnię ścieków. Burmistrz zobowiązany jest prowadzić kontrolę tych nieruchomości co najmniej raz na dwa lata, zgodnie z planem kontroli,
• przeprowadzenie kontroli wszystkich nieruchomości niepodłączonych do sieci kanalizacji zbiorczej, pod względem posiadanych umów i dowodów za usługę wywozu nieczystości ciekłych zgodnie
z częstotliwością wynikającą z regulaminu utrzymania czystości i porządku (ze zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków),
• sporządzanie od 2023 r. sprawozdania z gospodarowania nieczystościami ciekłymi do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Wód Polskich. W sprawozdaniu należy podać dane m.in.: o liczbie zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalniach ścieków na terenie gminy, o liczbie właścicieli nieruchomości, od których odebrano nieczystości ciekłe, o liczbie zawartych umów na wywóz nieczystości ciekłych, o liczbie przeprowadzonych kontroli i jej wynikach.
Za brak kontroli gminie grozi kara finansowa w wysokości od 10 000,00 zł do 50 000,00 zł.
BURMISTRZ GMINY SPRAWUJE KONTROLĘ PRZESTRZEGANIA I STOSOWANIA PRZEPISÓW USTAWY O UTRZYMANIU CZYSTOŚCI I PORZĄDKU W GMINACH, dlatego:
1. Jeżeli mieszkasz na terenie nieskanalizowanym, obowiązkowo wyposaż nieruchomość w zbiornik bezodpływowy (szambo) lub przydomową oczyszczalnię ścieków, spełniającą wymagania określone przepisami.
2. Podpisz umowę z przedsiębiorcą świadczącym usługę wywozu nieczystości ciekłych.
3. Jeżeli użytkujesz szambo – dbaj o jego dobry stan techniczny i szczelność.
4. Jeżeli użytkujesz przydomową oczyszczalnię ścieków – zgłoś ją do gminnej ewidencji i eksploatuj zgodnie z wytycznymi producenta.
5. Zlecaj wywóz nieczystości ciekłych, adekwatnie do ilości zużytej wody:
- ze zbiornika bezodpływowego, przy uwzględnieniu jego pojemności, jednak nie rzadziej niż 1 x na kwartał;
- z przydomowej oczyszczalni ścieków, z częstotliwością wynikającą z technologii urządzenia, jednak nie rzadziej niż 1 x rok.
6. Pamiętaj, aby usługę wywozu nieczystości ciekłych zlecać wyłącznie przedsiębiorcy, który posiada zezwolenie Burmistrza Gminy Krzeszowice na świadczenie usług w przedmiotowym zakresie.
7. Zachowaj do kontroli potwierdzenie /rachunki, faktury/ za wykonaną usługę wywozu nieczystości ciekłych.
8. Pamiętaj, że niewłaściwe postępowanie ze ściekami stwarza zagrożenie sanitarne – zanieczyszcza wody powierzchniowe i gruntowe.
9. Przyłącz nieruchomość do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej, jeżeli posiadasz warunki techniczne – jest to obowiązek właściciela.
INFORMUJEMY:
W dniu 19.01.2023 r. wydane zostało zarządzenie nr 33/2023 Burmistrza Gminy Krzeszowice w sprawie planu kontroli nieruchomości w 2023 roku, na których usytuowane są zbiorniki bezodpływowe oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków.
Kontrole będą prowadzone w terenie za pośrednictwem upoważnionych pracowników Urzędu Miejskiego i funkcjonariuszy Straży Miejskiej oraz poprzez wystosowanie pisemnych wezwań w celu udokumentowania prowadzonej gospodarki ściekowej.