Zwierzęta mają swoje prawa
- kategoria:
- Aktualności
Posiadanie zwierzęcia niesie ze sobą wiele przyjemności, ale również szereg obowiązków, o których nie można zapominać.
Zwierząt domowych nie należy puszczać luzem, bez możliwości ich kontroli, i należy pamiętać, by posprzątać po swoim zwierzęciu. Właściciel, w przypadku niedochowania należytego utrzymania zwierząt i innych zaniedbań, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a także do tej wynikającej z przepisów prawa cywilnego, dotyczącej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez zwierzę.
Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie prawne związane z ochroną zwierząt, jest ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Wedle jej zapisów zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
Właściciele psów muszą również pamiętać, by nie rzadziej niż co 12 miesięcy poddać swojego pupila obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciw wściekliźnie. Zgodnie z kodeksem wykroczeń, kto uchyla się od tego obowiązku, podlega karze grzywny.
GMINA WSPIERA WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT DOMOWYCH
Bezpłatne czipowanie psów
Mieszkańcy naszej gminy mogą bezpłatnie zaczipować swoje psy we wszystkich gabinetach weterynaryjnych w Krzeszowicach. Gmina Krzeszowice od 2009 roku prowadzi program identyfikacji psów z terenu gminy, w ramach którego dotychczas zaczipowano ponad 1200 psów.
Dofinansowanie sterylizacji i kastracji psów i kotów właścicielskich
Na terenie gminy od 2018 roku działa program dofinansowania sterylizacji i kastracji psów właścicielskich, a od 2020 roku także kotów, które mają właściciela. Zabiegi te są w 70% finansowane z budżetu gminy Krzeszowice. O dofinansowanie mogą ubiegać się mieszkańcy gminy Krzeszowice, którzy złożą wniosek o wydanie skierowania na zabieg sterylizacji/kastracji, a w przypadku psa okażą książeczkę zdrowia psa, rodowód lub inny dokument potwierdzający prawa do zwierzęcia, dołączą kserokopię aktualnego zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie zgłoszonego do zabiegu psa oraz trwale oznakują psa, poprzez wszczepienie mu czipa (zabieg można wykonać w gabinecie weterynaryjnym przed zabiegiem sterylizacji/kastracji). Działania te są najlepszą formą ograniczania bezdomności zwierząt domowych. Aby skorzystać z programu należy skontaktować się z Referatem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.
ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM
W gminie Krzeszowice działają wolontariusze, którzy opiekują się wolno żyjącymi kotami. Osoby te, przy wsparciu gminy Krzeszowice, dokarmiają żyjące na wolności koty, dostarczają je do gabinetu weterynaryjnego na finansowany z budżetu Gminy zabieg sterylizacji lub kastracji, a w przypadku, gdy któryś z podopiecznych zachoruje dbają, by kot wolnożyjący trafił do lecznicy na leczenie. Działalność wolontariuszy jest bardzo ważna, gdyż zapewnia kotom urodzonym na wolności odpowiednią opiekę oraz pomaga opanować nieograniczony rozród tych zwierząt. Osoby, które chciałyby zostać opiekunem tych zwierząt, mogą zgłaszać się do Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach.
ZWIERZĘTA BEZDOMNE
Apelujemy do mieszkańców o zwrócenie uwagi na problem bezdomności zwierząt. Należy pamiętać, że zwierzęta w większości przypadków mają swoich właścicieli, a pojawiające się bezdomne psy to głównie zwierzęta nieodpowiednio dopilnowane przez właściciela lub faktycznie porzucone przez bezdusznych opiekunów. Z informacji uzyskanych ze schroniska dla zwierząt wynika, że większość zwierząt tam trafiających ma swoich opiekunów. Przeważnie są to psy, które oddaliły się od domu przez nieostrożność swoich właścicieli. Czynnikiem wskazującym na "bezpańskość" czy "bezdomność" psa nie może być tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt. W sytuacji, kiedy mamy faktyczne podejrzenie, że zwierzę jest bezpańskie, zgłoszenia należy kierować do Straży Miejskiej w Krzeszowicach, pl. F. Kulczyckiego 1. W dni wolne od pracy i poza godzinami pracy Straży Miejskiej, zgłoszenia dotyczące bezdomnych zwierząt przyjmuje Komisariat Policji w Krzeszowicach, ul. Szarych Szeregów 2.
Bezdomne zwierzęta z terenu gminy trafiają do schroniska w Racławicach:
Schronisko dla bezdomnych zwierząt „PSIE POLE”
Racławice 91, Racławice 32-222
tel. 506 144 045
tel. 793 993 779
www.schroniskopsiepole.wordpress.com
Osoby zainteresowane przygarnięciem zwierzęcia, prosimy o kontakt ze schroniskiem „PSIE POLE”. Najlepszą formą pomocy dla naszych podopiecznych jest ich adopcja.
Dla bezdomnych zwierząt jest ona jedyną szansą na lepsze życie, gdyż nawet najlepsze schronisko nie zastąpi im domu.
ROS UMK