Kamila, Karoliny, Roberta

Zawody sportowo-pożarnicze rozegrano w Nawojowej Górze

05 Lipiec 2017

W  pierwszą  sobotę lipca tego roku  boisko klubu sportowego „Górzanka” w Nawojowej Górze zamieniło się w arenę zmagań drużyn strażackich

podczas  zawodów  sportowo-pożarniczych  jednostek OSP z terenu Gminy Krzeszowice. Od kilku lat zawody te cechują się dużą indywidualnością w zestawieniu z innymi tego typu wydarzeniami na strażackiej mapie Polski, spełniając jednocześnie wszelkie w tym zakresie wymogi Związku  Ochotniczych Straży Pożarnych RP. Oprócz tradycyjnych kategorii: seniorzy, seniorki oraz  męskie i żeńskie młodzieżowe drużyny pożarnicze (12 – 16 lat), organizowane są również  na terenie naszej Gminy starty dla drużyn młodzieżowych w wieku od 16 do 18 lat, bowiem ten właśnie  przedział wiekowy charakteryzuje się  dużą liczbą  członków. Do zawodów  wprowadzono także  nową   kategorię  młodzieżową  MIX dla zespołów mieszanych.

Organizatorem  imprezy byli: Burmistrz Gminy Krzeszowice, Zarząd Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Krzeszowicach, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej  w Krakowie oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Nawojowej Górze.

W zawodach wzięło udział  31 drużyn,  które w różnych kategoriach wiekowych reprezentowały 12 Jednostek OSP. Wbrew obiegowej opinii,  że strażak to profesja dla mężczyzn, w zawodach wzięło udział ponad 70 przedstawicielek płci pięknej! Zawodnicy rywalizowali ze sobą w dwóch konkurencjach: sztafecie pożarniczej 7 x 50m z przeszkodami oraz ćwiczeniu bojowym. Bezbłędne wykonanie zadania w jak najkrótszym czasie gwarantowało sukces.
Godnym odnotowania jest udział najmłodszych adeptów sztuki pożarniczej – drużyny „Iskierek” złożonej z kilkuletnich dzieci, które pod czujnym okiem opiekunów ćwiczyły  w obu konkurencjach i prezentując  swoje umiejętności, wzbudzały  zachwyt oraz  aplauz licznie zgromadzonej publiczności. W drużynie najmłodszych wystąpiło   11 dzieci, wywodzących się z rodzin strażackich  z Miękini, Nowej Góry i Nawojowej Góry.
Zacięta rywalizacja w każdej kategorii  dowiodła, jak duże zaangażowanie i duch rywalizacji drzemie we wszystkich drużynach startujących w zawodach, a  przykładem tego może być fakt , że przewaga OSP Wola Filipowska nad OSP Czerna w kategorii seniorów po pierwszej konkurencji wynosiła 0.01 sekundy! Zawodnicy pokonywali swoje przeszkody prawie bezbłędnie, a komisja sędziowska składająca się ze strażaków gminy Krzeszowice nie miała zbyt wielu okazji do nakładania punktów karnych.

W zawodach uczestniczyło ponad 250 zawodniczek i zawodników.

Dzięki sprawnej organizacji i  dobremu przygotowaniu logistycznemu, a przede wszystkim wzorowej dyscyplinie wśród uczestników, zawody udało się przeprowadzić bez żadnych incydentów i  kontuzji. Cieszyć może również atmosfera, jaka panowała wokół torów i miejsca zmagań. Na trybunach słychać było  głośny i żywiołowy doping  oraz  wsparcie dla wszystkich startujących.  Mimo rywalizacji na boisku dało się zauważyć, że strażacy ochotnicy z  Gminy  Krzeszowice tworzą zwartą wspólnotę, której zadaniem jest niesienie ratunku i pomocy ludziom oraz kultywowanie tradycji  ruchu strażackiego. Zawody służą także podnoszeniu poziomu umiejętności strażaków i oczywiście dobrej zabawie.

Nagrody pieniężne z przeznaczeniem na doposażenie w sprzęt ratowniczy oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn wręczył Burmistrz Gminy Krzeszowice Pan Wacław Gregorczyk, a w imieniu Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Pana  Andrzeja Adamczyka, nagrody i upominki przekazał Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra oraz Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Łukasz Smółka. Osobną pulę nagród i upominków przygotowała także Sołtys Nawojowej Góry - Klaudia Węgrzyn.

Wyniki zawodów:
Seniorki