Za nami IV Krzeszowickie Targi Grzewcze
- kategoria:
- Aktualności
IV Krzeszowickie Targi Grzewcze – dzień otwarty ekologicznego ogrzewania i instalacji OZE
Wiele się działo podczas IV Targów Grzewczych. Pomimo utrudnionej sytuacji i obostrzeń epidemiologicznych, wystawcy i zwiedzający dopisali swą obecnością. Oferta firm i zainteresowanie zwiedzających stworzyły świetną atmosferę targową.
12 czerwca na placu targowym odbyły się IV Krzeszowickie Targi Grzewcze – dzień otwarty ekologicznego ogrzewania i instalacji OZE. Głównym celem targów było stworzenie miejsca prezentacji i dyskusji na temat nowoczesnych źródeł i technik grzewczych, które obejmują piece zasilane paliwem gazowym, ekologiczne kotły na biomasę i odnawialne źródła energii. Targi oferują przegląd nowości oraz trendów w rozwoju branży i stanowią sposobność do pozyskania informacji od fachowców.
Popularność proekologicznych rozwiązań w domu nieustannie rośnie, bo nie tylko są one przyjazne środowisku, ale można na nie uzyskać dofinansowanie.
Pracownicy Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach i obecni doradcy energetyczni Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie udzielali wyczerpujących informacji na temat dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Wniosek o dofinansowanie można złożyć na wymianę pieca, ocieplenie przegród, wymianę okien i drzwi. Dodatkowo można zyskać dopłatę do instalacji fotowoltaicznej z programu Mój Prąd. Ale to nie wszystko. Pozostaje nadal podatkowa ulga termomodernizacyjna, dzięki której możemy odpisać od podatku 17% lub 32% (w zależności od progu podatkowego) wydatków.
Jeśli więc planujesz wymienić stary piec opalany węglem, chcesz czerpać tańszą energię ze słońca lub ocieplić dom, powinieneś się pospieszyć, by maksymalnie wykorzystać dostępne dofinansowania.
Coraz mniej czasu pozostaje zwłaszcza na wymianę kopciucha.
Przypominamy, że do końca 2022 roku konieczna jest wymiana kotłów na węgiel lub drewno, które nie spełniają żadnych norm emisyjnych.
Do końca 2026 roku trzeba wymienić kotły, które spełniają chociaż podstawowe wymagania emisyjne, czyli posiadają klasę 3 lub klasę 4.
Ważnym elementem targów są także działania o charakterze edukacyjnym, nakierowane na utrwalanie i podniesienie świadomości w zakresie ochrony środowiska. Czy wiesz jaka jest wartość śladu węglowego jednego maila? Jaki ślad węglowy wytwarzają nasze ubrania? Na te
i inne pytania odpowiadali mieszkańcy w quizie przygotowanym przez Fundację Carbon Footprint i portal Świat OZE.
Z zagadnieniami odnawialnych źródeł energii można było się zapoznać w specjalnym OZE BUSIE, w którym specjaliści z zakresu odnawialnych źródeł energii z Instytutu Zrównoważonej Energii „Miękinia” prezentowali urządzenia.
W wydarzeniu brali udział również przedstawiciele PGNiG, którzy prowadzili doradztwo w zakresie możliwości wymiany ogrzewania na zasilane gazem.
Dziękujemy uczestnikom i wystawcom i zapraszamy za rok!
Tekst: Ekodoradca Gminy Krzeszowice
Zdjęcia: Karolina Götz, Janusz Kawala