Cezarego, Marii, Zygfryda
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Warsztat POMOC POMAGAJĄCYM

07 Kwiecień 2022

8 kwietnia br. (w piątek) zapraszamy osoby, które czynnie włączają się w pomoc dla naszych Gości z Ukrainy, na warsztat, który będzie poświęcony strategiom pomocowym.

Gdy niesiemy pomoc innym, często zapominamy o samych sobie, a podstawową zasadą pomagania jest zachowanie balansu pomiędzy działaniem dla innych, a zadbaniem o siebie. Tylko wtedy nasza pomoc może być skuteczna i długoterminowa. Stąd idea stworzenia warsztatu dla Pomagających.
Spotykamy się w nowym budynku Biblioteki w Krzeszowicach (ul. Szkolna 6) 8 kwietnia od godz. 17.00 – do 20.00.
Warsztat będzie przeprowadzony przez psychologów z użyciem metod aktywnych, takich jak burza mózgów, praca w mniejszych grupach, dyskusja. Postaramy się, obok nakreślenia strategii zaradczych uporządkować wiedzę na temat stresu, „wypalenia” i emocji
związanych z traumą.
Podczas warsztatu skupimy się na następujących treściach:
· Jak dbać o siebie samych, by się nie wypalić i móc wpierać innych długoterminowo?
· Jak dbać o balans w pomaganiu innym i własne zdrowie psychiczne i fizyczne?
· Jak wpierać i przygotowywać wolontariuszy, bezpośrednio wspierających i stykających się z cierpieniem uchodźców?
· Jak rozmawiać o emocjach i jakiego języka używać w mówieniu o wojnie?
·Omówimy również konkretne przykłady, z jakimi mogą spotykać się wolontariusze przy wspieraniu uchodźców. Wymienimy się doświadczeniami i pomysłami na to, jak radzić sobie w sytuacjach pomocowo trudnych.

Organizatorzy: Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzeszowicach

Ps. Nasz warsztat będzie miał charakter nieformalnego spotkania przy kawie , herbacie i czymś słodkim. Tworzymy społeczność Pomagających i zakładamy, że piątkowy warsztat zainicjuje regularne spotkania grupy wsparcia.