przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Leona, Leonarda, Lesławy
przejdź do stopki

Tu mieszkam, tu płacę podatki

06 Marzec 2018
kategoria:
Aktualności

Płacąc podatki na wspólne potrzeby, zapewniane nam przez państwo chcielibyśmy widzieć efekt ich wydatkowania.

Najłatwiej o to w samorządzie, który odpowiada za sprawy nam najbliższe. Dlatego płacąc podatki do wspólnego budżetu państwa możemy mieć wpływ na to, gdzie przełożą się one na rozwiązywanie lokalnych problemów. Część z podatków wraca bowiem do naszej gminy, pozwalając na podnoszenie jakości życia i poprawę naszego bezpieczeństwa.

Samorząd gminy odpowiada za większość spraw dotyczących naszego codziennego życia. Wszyscy korzystamy z dróg, szkół, przedszkoli czy placówek kultury. Wiele osób otrzymuje wsparcie z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Z budżetu gminy współfinansowana jest działalność stowarzyszeń, fundacji i klubów sportowych.

Dlatego pamiętajmy o takim dokonaniu rozliczenia, które w jak największym stopniu przyczyni się do powrotu części podatku do budżetu gminy.

Duża część naszych mieszkańców jest zameldowana poza Gminą Krzeszowice. Zgodnie z obowiązującymi przepisami można bez konieczności wymeldowywania się z dotychczasowego miejsca zameldowania zdecydować, aby nasz podatek w części wrócił do miejsca, z którego korzystamy. Jeżeli chcemy, by w naszej miejscowości można było lepiej żyć, dopełnijmy niewielkich formalności, a podatki wrócą do nas.
Tak więc osoba zamieszkała na terenie naszej gminy, a zameldowana w innej gminie, powinna złożyć osobiście lub za pośrednictwem zakładu pracy do Drugiego Urzędu Skarbowego w Krakowie (adres: ul. Krowoderskich Zuchów 2, 31-272 Kraków) „zgłoszenie aktualizacyjne osoby fizycznej będącej płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych”. Potrzebny do tego jest druk ZAP-3 (pozycja B2), na którym podajemy jako aktualny adres zamieszkania miejscowość z Gminy Krzeszowice.
Obowiązujące obecnie przepisy podatkowe stanowią, że od każdej osoby płacącej podatek dochodowy od osoby fizycznej, czyli popularny PIT, blisko 40 proc. wraca do gminy, którą wskażemy jako miejsce zamieszkania. Przykładowo – jeżeli ktoś zarabia 5000 złotych, to co miesiąc zasila budżet gminy kwotą około 140 złotych.
Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą, którzy są wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, mogą dokonać zmian w zakresie miejsca zamieszkania, które następnie podają w rocznym rozliczeniu podatkowym (najczęściej PIT-36), poprzez złożenie wniosku na druku CEIDG-1.
Wniosek taki składa się w dowolnym urzędzie gminy, bez względu na miejsce zamieszkania czy prowadzenia działalności lub on-line gdyż ewidencja w systemie CEIDG jest scentralizowana.

Pamiętajmy, że miejsce zamieszkania, podane w rozliczeniu rocznym, musi być zgodne z miejscem zamieszkania w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Zatem, aby należne gminie udziały w podatku dochodowym PIT wpływały do naszej gminy należy dokonać zmiany w Centralnej Ewidencji, składając wniosek na druku CEIDG-1, podając nowe miejsce zamieszkania.