przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Anety, Glorii, Piotra
Ostrzeżenie meteorologiczne - oblodzenie
przejdź do stopki

Strefa Aktywności Gospodarczej w Miękini szansą na wspólny sukces

19 Grudzień 2022
kategoria:
Aktualności
 

12 grudnia 2022 roku odbyła się konferencja, podczas której oficjalnie otwarto Strefę Aktywności Gospodarczej w Miękini.

Obecni byli m.in. wiceminister klimatu i środowiska, Główny Geolog Kraju, Piotr Dziadzio i wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka. Gospodarzem był burmistrz Wacław Gregorczyk.
Strefa zlokalizowana jest we wschodniej części sołectwa Miękinia, na obszarze byłego kamieniołomu porfiru. Najbliższe otoczenie stanowią nieruchomości zagospodarowane przez Akademię Górniczo – Hutniczą w Krakowie (budowa laboratoriów źródeł odnawialnej energii) oraz tereny zielone, otoczone skałami. Całkowita powierzchnia SAG, która została objęta projektem to 16,8452 ha, w tym tereny zagospodarowane na infrastrukturę komunalną - 1,7302 ha oraz tereny inwestycyjne, przeznaczone do zagospodarowania przez inwestorów - 3,7571 ha. Projekt został dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 3 Przedsiębiorcza Małopolska, Działanie 3.1 Strefy aktywności gospodarczej, Poddziałanie 3.1.2 Strefy aktywności gospodarczej – spr w wysokości 4 213 285,69 zł oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 1 145 741,87 zł.
Gmina Krzeszowice wybudowała tu infrastrukturę drogową i techniczną, budynek administracyjny i ścieżkę pieszo-rowerową.

 


Dzięki tego typu inwestycjom Gmina K rzeszowice rozwija się. Mieszkańcom łatwiej jest znaleźć dobrze płatną pracę w stosunkowo niewielkiej odległości od domu. Celem polityki Samorządu Województwa Małopolskiego jest to, aby inwestować nie tylko w duże ośrodki miejskie, ale także w te mniejsze. Od 2018 roku dzięki naszej polityce zrównoważonego rozwoju, Małopolska rozwija się w sposób równomierny, a sytuacja związana z problemem wykluczenia społecznego, wynikającego z miejsca zamieszkania, poprawia się. Naszym celem jest dobro wszystkich Małopolan, a Miękinia jest przykładem na to, że w każdym miejscu Małopolski można zrealizować imponujący projekt, który staje się motorem napędowym dla lokalnej gospodarki mającym na celu podniesienie atrakcyjności Parku i dalszy rozwój tej części naszej gminy – mówił wicemarszałek Łukasz Smółka podczas konferencji.

 


Zakończenie budowy Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękini pozwoliło poszerzyć obecny Park Naukowo – Technologiczny o kolejny istotny element, dedykowany przedsiębiorcom, czyli tereny inwestycyjne. Przedsiębiorcy są bardzo ważnym partnerem do dalszego rozwoju Parku. Jestem dumny z tego, że samorząd Gminy Krzeszowice, w tym trudnym i niepewnym czasie pokazał po raz kolejny, że można skutecznie działać i realizować zadania rozwojowe. Wykonanie inwestycji pozwoliło na uzbrojenie terenów po byłym kamieniołomie w ciągi komunikacyjne oraz media. Obszar o powierzchni kilkunastu hektarów został otwarty dla przyszłych inwestorów i zadań, planowanych przez Akademię Górniczo – Hutniczą. Dodatkowo powstał nowoczesny budynek administracyjny, ogrzewany pompą ciepła. Będzie on miejscem spotkań i konferencji, poświęconych tematyce związanej z odnawialnymi źródłami energii. Inwestycje realizowane przez AGH na tym terenie, w postaci nowych obiektów laboratoryjnych, znacznie poszerzą dotychczasowy zakres usług dla firm. To razem sprawia, że nasza idea stworzenia miejsca łączącego biznes i naukę się spełnia. Teraz przed samorządem kolejne zadania związane z realizacją na tym terenie projektów o charakterze edukacyjnym, szkoleniowym i rekreacyjnym – powiedział burmistrz Wacław Gregorczyk.

Zgodnie z wymogami, wynikającymi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020  Projekt Budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Miękini, działki inwestycyjne sprzedawane/oddawane w użytkowanie wieczyste są w trybie przetargu ustnego ograniczonego do podmiotów: sektora mikro, małych, średnich przedsiębiorstw oraz podmiotów, których przedmiotem działalności jest branża nowoczesnych technologii w zakresie produkcji lub usług, m.in. IT lub OZE.
Z początkiem grudnia odbyły się pierwsze przetargi ograniczone na zbycie oraz ustanowienie użytkowania wieczystego terenów inwestycyjnych położonych na terenie SAG w Miękini, w wyniku których, wyłoniono dwóch inwestorów.

 


Podczas konferencji naczelnik Wydziału Gospodarowania Mieniem Maciej Zieliński zaprezentował pozostałe tereny do zagospodarowania przez inwestorów w SAG-u:
1. Teren Inwestycyjny - TI 1, obejmujący działki o numerach 1212/85 pow. 0,0839 ha oraz 1212/96 pow. 0,3984 ha (łącznie: 0,4823 ha);
2. Teren Inwestycyjny - TI 3, obejmujący działkę o numerze 1212/98 pow. 0,6987 ha;
3. Teren Inwestycyjny - TI 4 , obejmujący działkę o numerze 1212/99 pow. 0,7215 ha;
4. Teren Inwestycyjny - TI 5, obejmujący działki o numerach 1212/87 pow. 0,0306 ha, oraz 1212/105 pow. 0,4713 ha (łącznie: 0,5019 ha).
Tereny, zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w SAG-u (oznaczonych symbolem 2U) mogą być przeznaczone na zabudowę obiektami usługowymi z zakresu rozwoju nauki i aktywności gospodarczej w ramach parku technologicznego (w tym inkubatory przedsiębiorczości, parki technologiczne, centra technologiczne, centra logistyczne, usługi wysokich technologii, obiekty przemysłu wysokich technologii produkcji i rzemiosła, laboratoria, budynki administracyjno-biurowe, wystawiennicze).

 


Głos zabrali również przedstawiciele Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ, AGH w Miękini - dziekan wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska Jacek Matyszkiewicz i doktor Wojciech Luboń, przybliżając temat inwestycji naukowych realizowanych w Miękini; dyrektor działu obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego Krystyna Sadowska oraz prezes Zielonego Pierścienia Tarnowa Adam Flaga, oferując programy wsparcia dla inwestorów.
Waznym punktem konferencji był panel dyskusyjny z udziałem gości: wiceministra Piotra Dziadzio, przedstawiciela Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii WGGiOŚ doktora Grzegorza Pełka, AGH w Miękini, dyrektora działu obsługi inwestora Krakowskiego Parku Technologicznego Krystyny Sadowskiej oraz burmistrza gminy Krzeszowice Wacława Gregorczyka. Temat główny - „Inwestycje w OZE  szansą na rozwój małych gmin na przykładzie Krzeszowic”.
Ambitne cele, ambitne wyzwanie i bardzo ważne dla realizacji transformacji energetycznej. Jest to jeden z ważniejszych i cenniejszych warunków do tego, ażeby gmina Krzeszowice rozwijała się, ale jednocześnie to wsparcie naukowe będzie też napędzało pewną koniunkturę, dlatego że każdy przedsiębiorca, który chce rozwijać swoje technologie, bardzo często opiera swój rozwój technologiczny na wiedzy i na badaniach naukowych – mówił Piotr Dziadzio.

 


W konferencji uczestniczyli również przedsiębiorcy, inwestorzy, biznesmeni, radni i samorządowcy. Konferencję oraz panel dyskusyjny prowadził redaktor naczelny GlobEnergii Grzegorz Burek.

Tekst: Monika Mianowska, Wydział Gospodarowana Mieniem i Planowania Przestrzennego; Joanna Kaczorowska, Referat Promocji i Współpracy UM Krzeszowice
Zdjęcia: Joanna Kaczorowska, Referat Promocji i Współpracy UM Krzeszowice