Segregacja olejów jadalnych
- kategoria:
- Aktualności
Od roku 2023 Gmina Krzeszowice dołączyła do ekologicznego projektu segregacji zużytych olejów i tłuszczów jadalnych.
Już od stycznia, dzięki 36 specjalnym pojemnikom, rozmieszczonym głównie w centrum miasta, mieszkańcy będą mogli w bezpieczny sposób pozbywać się kolejnego odpadu ze swoich gospodarstw domowych. Akcja pilotażowa potrwa cały 2023 rok.
Praktycznie wszystkie oleje jadalne i tłuszcze używane w domu mogą być poddane recyklingowi, dzięki któremu mogą zostać wykorzystane ponownie. Niestety, często spotykaną praktyką jest wylewanie zużytego oleju do zlewu – może to spowodować zatkanie się rury kanalizacyjnej, a także jest to szkodliwe dla środowiska wodnego.
Jakie rodzaje olejów powinniśmy segregować i jak je przygotować?
Recyklingowi poddawany będzie każdy tłuszcz, którego używamy do przygotowania posiłków. Mogą to być oleje słonecznikowe, rzepakowe, sojowe, palmowe, oliwa z oliwek,
a także tłuszcze stałe, jak masło, margaryna czy smalec.
Zużyte oleje i tłuszcze wystarczy zlać do jakiejkolwiek butelki typu PET.
Nigdy nie należy wlewać gorącego oleju do butelki PET, może się stopić i spalić.
Do butelki można wlewać wszystkie rodzaje olejów i tłuszczy, nie ma znaczenia, że zawierają resztki przypraw czy cząstki jedzenia. Pełną, szczelnie zamkniętą butelkę należy wrzucić do najbliższego pojemnika przeznaczonego do segregacji oleju.
Dlaczego segregacja oleju jest korzystna?
Olej zatyka zarówno rury w domu, jak i w całej sieci kanalizacyjnej. Usuwanie usterek spowodowanymi olejem w rurach, może być bardzo czasochłonne i kosztowne. Co więcej – oleje i tłuszcze nie są całkowicie usuwane w oczyszczalniach ścieków. Oczyszczony i poddany recyklingowi olej ponownie staje się cennym surowcem do dalszego przetwórstwa przemysłowego. Służy jako dodatek do biopaliw drugiej generacji lub jako surowiec do produkcji paliwa lotniczego pochodzącego wyłącznie z recyklingu. Dzięki recyklingowi oleju, zmniejsza się konieczność uprawy roślin oleistych do celów przemysłowych, ponieważ jeden olej jest używany dwukrotnie. Wreszcie, proces ten oszczędza CO2. Segregacja 4 litrów zużytego oleju to jak posadzenie nowego drzewa. Jedno drzewo filtruje 10 kg CO2 w ciągu 1 roku.
Lokalizacja pojemników:
• Altana śmietnikowa ogólnodostępna:
Krzeszowice: ul. Apteczna 1, 2, 3, 4; ul. Armii Krajowej 1, 3; ul. Lipinówka 6, 2; ul. Szarych Szeregów 1; ul. Szarych Szeregów 7; ul. Targowa 2 i 13; ul. Targowa 3 i 7; ul. Targowa 5 i 9; ul. Targowa 8, 10 i 27; ul. Targowa 11, 15, 19 i 21; ul. Targowa 12; ul. Zacisze 1, 3, 5; ul. T. Kościuszki 26; Nowa Góra, ul. Krakowska 6; Zalas, ul. Garncarska 1
• Altana śmietnikowa zamknięta:
Krzeszowice: ul. Długa 8, 10, 12, 14, 16, 18, 23; ul. Żbicka 4, 20, 22, 25, 29, 33; ul. Armii Krajowej 5, 6, 8, 10, 11
• Szkoła Podstawowa im. J. Ryłko w Czernej, Czerna 274
• Szkoła Podstawowa im. W. Jagiełły w Tenczynku, ul. Szkolna 6, Tenczynek
• PSZOK, ul. Poprzeczna 7, Krzeszowice
Więcej informacji w zakładce http://www.gminakrzeszowice.pl/gospodarka_i_srodowisko/Segregacja_olejow
Szczegółowe informacje na temat akcji i filmy instruktażowe dostępne są również na stronie www.segregujolej.pl.
Ważne! Do pojemników na zużyty olej należy oddawać wyłącznie jadalny zużyty olej i tłuszcz! Pojemniki nie są przeznaczone do składowania olejów i smarów silnikowych, hydraulicznych, technicznych, ani innych przemysłowych.