Kamila, Karoliny, Roberta

Rekultywacja Stawu Wrońskiego w Tenczynku

25 Październik 2017

W stronę bioróżnorodności - rozwój infrastruktury służącej ochronie przyrody poprzez odnowę i zabezpieczenia stawu Wrońskiego na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego w gminie Krzeszowice.

Trwają prace budowlane przy rekultywacji stawu Wrońskiego w Tenczynku. Teren jest czasowo wyłączony z możliwości odwiedzania i bezpośredniego korzystania z obiektu.
Realizację przedsięwzięcia umożliwiło pozyskanie dofinansowania z Unii Europejskiej w ramach Działania 6.2 Ochrona różnorodności biologicznej, Typ projektu A: Ochrona ekosystemów, siedlisk i gatunków roślin, zwierząt i grzybów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.
Wartość zadania zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym oszacowano na 1 431 847,32 zł.
Dofinansowanie ma wynieść 1 212 888,21 zł.

Celem bezpośrednim projektu jest zachowanie oraz ochrona różnorodności biologicznej Stawu Wrońskiego,

jako dziedzictwa przyrodniczego Gminy Krzeszowice poprzez rozwój infrastruktury służącej ochronie i promocji obszaru cennego przyrodniczo.
Nad prawidłowością prowadzonych prac przyrodniczych czuwa inspektor nadzoru przyrodniczego, gdyż ze względu na specyficzny charakter działań, prowadzonych na funkcjonującym ekosystemie, prace melioracyjne muszą być prowadzone ze szczególną ostrożnością.
Po zakończeniu prac bezpośrednio przy akwenie, wykonawca - Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych ERTER Sp. z o.o., z siedzibą w Jędrzejowie, przystąpi do zagospodarowania terenu wokół stawu, poprzez budowę ścieżki pieszo rowerowej, montażu elementów malej architektury, altany, pomostów, tablic informacyjno-edukacyjnych.

Efektem projektu będzie przede wszystkim ochrona różnorodności biologicznej cennego przyrodniczo obszaru na terenie Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego i zwiększenie efektywności wykorzystania zasobów naturalnych w regionie. Dodatkowo w wyniku zaplanowanych działań w projekcie nastąpi poprawa warunków umożliwiających zrównoważone korzystanie z tych zasobów, dzięki uregulowaniu strumienia ruchu turystycznego na tym obszarze.
Zakończenie prac zaplanowano na kwiecień 2018 r.

Agnieszka Drzewniak
Referat Planowania Strategicznego i Promocji