Kamila, Karoliny, Roberta

Piąty Piknik Strażacki

25 Maj 2017

W niedzielę 21 maja odbył się na krzeszowickim Rynku

piąty Piknik Strażacki z  okazji  „Dnia Strażaka”.  Organizatorami byli:  Burmistrz Gminy Krzeszowice oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach.  Patronat nad uroczystością objął Starosta Krakowski, który ufundował nagrody rzeczowe dla uczestników konkursów. Wyróżniających się strażakom gmina ufundowała nagrody rzeczowe oraz sfinansowała koszt zakupu artykułów potrzebnych do sporządzenia grochówki.

Podczas uroczystości można było obejrzeć nie tylko wozy strażackie,

ale także sprzęt,  jakim posługują się strażacy na co dzień.

Atrakcją był wóz strażacki Chevrolet z roku 1952 sprowadzony ze Szwecji. Dzięki przychylności Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Olkuszu Druha Grzegorza Ziarno,  samochód ten przyjechał  z druhami OSP Bukowno Miasto.
Piknik dał mnóstwo frajdy szczególnie tym najmłodszym uczestnikom imprezy, którzy mogli dokładnie obejrzeć każdy z wozów strażackich, włączyć syrenę, a także powalczyć z wężem w ręce w miasteczku strażackim. Dużym zainteresowaniem cieszyła się również ścianka wspinaczkowa.

Podczas imprezy po raz pierwszy odbyła się musztra Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z jednostek OSP,

którą prowadził Naczelnik OSP w Nowej Górze – Paweł Mirek. Interesujący był  występ na scenie  druhny Karoliny Kramarz z OSP w Czernej. Nie obyło się również bez koncertu orkiestry strażackiej a także defilady samochodów pożarniczych.
Zgromadzeni mieli okazję spróbować pysznej grochówki strażackiej,  przygotowanej jak co roku przez Ochotniczą Straż Pożarną z Nawojowej Góry. Prawie 500 litrów pysznej grochówki rozeszło się błyskawicznie.

Nieodzownym punktem programu było wręczenie najlepszym druhnom i druhom wyróżnień.

Wśród nich znaleźli się:
Wojciech Pałka – Wicestarosta Krakowski
Grzegorz Cyganek – OSP Dębnik
Krzysztof Ryś – OSP Czatkowice
Marcin Mosur - OSP Czerna
Marcin Falasa – OSP Krzeszowice
Witold Kwaśniewski – OSP Miękinia
Jan Matysik – OSP Nawojowa Góra
Bartosz Ziębiński – OSP Nowa Góra
Tomasz Feluś – OSP Ostrężnica
Sławomir Sosur- OSP Paczółtowice
Krystian Gąsior – OSP Sanka
Tomasz Nowak – OSP Siedlec
Kamil Kuźnik – OSP Tenczynek
Justyna Oleksy – OSP Wola Filipowska
Paweł Tylek – OSP Zalas
Janusz Mosur- OSP Żbik.

Organizatorzy składają  serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom za wsparcie rzeczowe, a w szczególności: Panu Kazimierzowi Sady – Dyrektorowi Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Krakowie, Panu Grzegorzowi Ziarno - Prezesowi Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Olkuszu, Panu Maciejowi Pielech – właścicielowi Firmy Produkcyjno Handlowo Usługowej BHP Rescue System. Podziękowania należą się także wszystkim Strażakom z Jednostek OSP z Gminy Krzeszowice, w tym Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcu, która mocno zaangażowała się do przygotowania i organizacji Pikniku Strażackiego.
B. Kurdziel

Fot.: D. Chromy, E. Solak