Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - Młodzież zapobiega pożarom

25 Marzec 2022

23 marca 2022 roku w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrężnicy odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

Konkurs, organizowany corocznie, cieszy się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. W turnieju wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z: Krzeszowic, Filipowic, Czernej, Miękini, Nowej Góry, Ostrężnicy, Tenczynka i Woli Filipowskiej oraz uczniowie z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych i Liceum Ogólnokształcącego w Krzeszowicach.

Organizatorem konkursu byli burmistrz gminy Krzeszowice oraz Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Krzeszowicach.
Pierwsze eliminacje, z których wyłoniono po trzech uczestników z każdej grupy wiekowej, przeprowadzone były w szkołach. Przygotowanie zajmuje sporo czasu, ale daje za to dużo satysfakcji. Uczniowie poznają zagadnienia ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Konkurs jest okazją do zainteresowania młodzieży problematyką bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej.

W wyniku etapu gminnego wyłoniono następujących zwycięzców:

Szkoły średnie:
I miejsce – Karolina Kramarz – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach
II miejsce – Kamila Wójcik – Liceum Ogólnokształcące w Krzeszowicach
III miejsce – Miłosz Godyń – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Krzeszowicach

Szkoły podstawowe, klasy V - VIII:
I miejsce – Zuzanna Smółka – Szkoła Podstawowa w Czernej
II miejsce – Daria Grabowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Krzeszowicach
III miejsce – Gabriela Chojnacka – Szkoła Podstawowa w Nowej Górze

Szkoły podstawowe, klasy I - IV
I miejsce – Emilia Godyń – Szkoła Podstawowa w Nowej Górze
II miejsce – Martyna Wartalska – Szkoła Podstawowa w Czernej
III miejsce – Justyna Kot – Szkoła Podstawowa w Miękini

Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci akcesoriów komputerowych oraz pamiątkowych dyplomów. Nagrody ufundował Urząd Miejski w Krzeszowicach oraz Zarząd Oddziału Wojewódzkiego w Krakowie. Podziękowania należą się także właścicielowi piekarni Pawlak, który ufundował słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników, a także druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ostrężnicy za przygotowanie i pomoc w eliminacjach gminnych.

Remizę odwiedziły także, podczas spaceru, dzieci z przedszkola w Ostrężnicy, które zobaczyły samochody pożarnicze i sprzęt. Przy pomocy druhów strażaków dzieci siadały za kierownicę wozów strażackich, przechodziły przez kabinę i podziwiały sprzęt strażacki. Było to pełne wrażeń i miłe spotkanie.

Tekst: Barbara Kurdziel

Zdjęcia: strażacy z OSP Czerna i Nowa Góra