przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Balladyny, Elżbiety, Sławomira
Ostrzeżenie meteorologiczne - gęsta mgła
przejdź do stopki

OBRONA TERYTORIALNA: PIERWSZA SZESNASTKA RUSZA W MAŁOPOLSCE

02 Październik 2018
kategoria:
Aktualności

Ich misją jest wspieranie i obrona lokalnej społeczności.

Chcą służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT), by zapewnić bezpieczeństwo swoim rodzinom i sąsiadom, nie tylko w razie konfliktu zbrojnego, ale też w czasie klęsk żywiołowych, katastrof czy innych zagrożeń. 29 września ruszyło pierwsze szkolenie podstawowe w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Ponad setkę ochotników, którzy do tej pory nie pełnili żadnej formy służby wojskowej, czeka niezwykle intensywne szkolenie. W dniach 29 września – 14 października biorą udział w 16-dniowym szkoleniu podstawowym, nazywanym popularnie „szesnastką”. Wśród kandydatów są ratownicy medyczni, sportowcy i pasjonaci survivalu, część osób wywodzi się z różnych organizacji proobronnych bądź klubów strzeleckich, wszyscy jednak przejdą cały proces szkoleniowy od podstaw. W trakcie szesnastki będą się uczyć m.in. podstaw taktyki, topografii, przetrwania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.
Wojska Obrony Terytorialnej dziedziczą tradycje Armii Krajowej i z dumą budują etos swojej formacji oparty na wartościach poprzedników. W szkoleniu stawiają jednak na nowoczesność, innowacyjne metody i narzędzia. Nowatorskim rozwiązaniem, nie stosowanym dotychczas w innych rodzajach sił zbrojnych, jest chociażby wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych w ramach Mobilnych Zespołów Szkoleniowych, które szkolą instruktorów WOT. Nowoczesne jest także uzbrojenie oraz sprzęt wojskowy, przeznaczony do szkolenia żołnierzy.

Szkolenie podstawowe odbywa się w oparciu o Jednostkę Wojskową w Rząsce koło Krakowa oraz garnizonowe ośrodki szkoleniowe: „Pasternik” i Mikuszowice.

W czasie zajęć żołnierze będą korzystać z quadów TGB 1000i LT EPS z napędem 4x4, przystosowanych do jazdy w terenie, a także uniwersalnych motocykli Kawasaki LE 650 Versys. Szkolenie ogniowe prowadzone będzie przy użyciu najnowocześniejszych 5,56 mm karabinków polskiej produkcji MSBS Grot, co budzi jak najbardziej pozytywne emocje wśród żołnierzy. Jak podkreślają instruktorzy, Groty są bezodrzutowe, ergonomiczne i bardzo intuicyjne, a także w pełni dostosowane dla osób prawo- i leworęcznych. Dodatkowo, modułowa konstrukcja pozwala na konfigurację broni w zależności od potrzeb.
Żołnierze, którzy zakończą szkolenie podstawowe, po przysiędze rozpoczną służbę w 111 Batalionie Lekkiej Piechoty w Rząsce. Uroczystość przysięgi wojskowej odbędzie się 14 października na terenie Jednostki Wojskowej w Rząsce. Do końca roku w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej planowane jest przeszkolenie ponad 400 osób.
Zaproszenie dla osób, które chciałyby wspierać społeczność lokalną i podnieść swoje kwalifikacje poprzez służbę w WOT, jest nadal aktualne. Kolejne szkolenia podstawowe dla ochotników, którzy nie służyli dotychczas w wojsku, odbędą się w terminach 17.11 – 2.12 oraz 1 – 16.12, a szkolenia wyrównawcze w terminach 29.09 – 6.10, 7 – 14.10, 24.11 – 1.12 oraz 9 – 16.12. W każdym miesiącu odbywają się szkolenia rotacyjne Terytorialsów, którzy ukończyli kurs podstawowy bądź wyrównawczy.

mjr Bartosz Kubal
Oficer prasowy
 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej