przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Fabioli, Jana, Żanety
Ostrzeżenie meteorologiczne - gęsta mgła
przejdź do stopki

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach w nowej siedzibie

17 Styczeń 2022
kategoria:
Aktualności
 

17 stycznia odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzeszowicach.

Gospodarzami byli burmistrz Wacław Gregorczyk oraz Klaudia Węgrzyn - dyrektor biblioteki.

 

 

 

Przecięcia wstęgi dokonali: Tomasz Tomala - szef gabinetu politycznego ministra infrastruktury;  Łukasz Smółka  –  wicemarszałek Województwa Małopolskiego; Adam Ślusarczyk - radny Rady Powiatu Krakowskiego; burmistrz Wacław Gregorczyk; Kazimierz Stryczek - przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach; Bogusława Strzelichowska - zastępca dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie; Klaudia Węgrzyn - dyrektor biblioteki; Beata Banach – skarbnik gminy i Teresa Nowak, reprezentująca grono czytelników i sympatyków biblioteki.

 


Budynek poświęcił ksiądz dziekan doktor Andrzej Szczotka. Uczestnicy spotkania, oglądając po drodze pomieszczenia biblioteki, przeszli do sali kinowo-konferencyjnej, gdzie gości oficjalnie powitali Wacław Gregorczyk oraz Klaudia Węgrzyn. Burmistrz przedstawił, w formie prezentacji multimedialnej, prowadzone od kilku lat działania gminy  na rzecz rewitalizacji miasta Krzeszowice, w której nowy obiekt biblioteki pełnił będzie bardzo ważną rolę.
- Ważny fragment miasta zyskał nowe oblicze. W miejsce targowiska, które z czasem utraciło swoją pierwotną funkcję, dajemy mieszkańcom nowoczesny, wielofunkcyjny obiekt. Będzie możliwe prowadzenie tu działalności dużo szerszej niż samo wypożyczanie książek - mówił burmistrz Wacław Gregorczyk.
- Nie bez powodu na portalu wejściowym budynku umieściliśmy słowa naszej Noblistki Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Cieszę się, że stworzyliśmy miejsce, które będzie stało otworem dla każdego czytelnika, chcącego uczestniczyć w tej zabawie – powiedziała dyrektor Klaudia Węgrzyn.

 

Następnie przyszedł czas na krótkie wystąpienia zaproszonych gości, którzy na ręce gospodarzy uroczystości przekazali symboliczne upominki dla biblioteki i skierowali do całego grona bibliotekarzy życzenia twórczej pracy w nowej i bardzo inspirującej przestrzeni.

 


 

Krzeszowickich bibliotekarzy wspierali swoją obecnością: Jerzy Woźniakiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, Dorota Furman - dyrektor Powiatowej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Jerzmanowicach i Anna Siewiorek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chrzanowie. Obecni byli także radni, zastępcy burmistrza i sekretarz gminy, dyrektorzy placówek oświatowych i kulturalnych oraz jednostek organizacyjnych gminy.

W bibliotece otwarta jest wystawa prac Grupy Dziełotwórczej MoonArt, którą tworzą: Andrzej Kurowski, Elżbieta Krawczyk, Dorota Bylina, Joanna Grabowska i Ewa Dudek.

 

 

Biblioteka zaprasza czytelników od środy 19 stycznia.

Godziny otwarcia:
wtorek  10:00 – 18:00
środa  8:00 – 16:00
czwartek  10:00 – 18:00
piątek  10:00 – 18:00
sobota  8:00 – 14:00

Obiekt wybudowano ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, Działanie 11 Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.2 Rewitalizacja miast średnich i małych oraz ze środków z budżetu Gminy Krzeszowice. Wartość  projektu wyniosła prawie siedem milionów siedemset tysięcy zł. Wykonawcą inwestycji było  Konsorcjum firm w składzie: Lider Konsorcjum -  ATB Przedsiębiorstwo Budowlano Inżynieryjne Tomasz Adamczyk, Partner Konsorcjum -  Firma Budowlana JARKOP.
Powierzchnia użytkowa nowej biblioteki to aż 974 m2. Budynek wraz z jego otoczeniem jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pomieszczenia z wyposażeniem do pracy dla różnych grup odbiorców pozwalają na realizację zadań, wykraczających poza tradycyjne funkcje biblioteki, a także na prowadzenie działań w ramach nowej oferty dla dzieci i młodzieży. Dla czytelników uruchomiono całodobowy zwrot książek poprzez zainstalowanie przed wejściem do biblioteki  wrzutni do książek. Biblioteka ma tzw. „czytelnię letnią" - tarasy na powietrzu, z dostępem do Wi-Fi. Na parterze znajduje się wypożyczalnia z wolnym dostępem do półek, będzie także kafejka literacka.

 

Na pierwszym piętrze jest Strefa Dzieci z miejscem do działań edukacyjnych i zabawy wśród książek, którą wyposażono w podłogę interaktywną z pakietem gier stanowiącym pomoc dydaktyczną, przeznaczoną do ćwiczeń, gier i zabaw ruchowych. Ponadto znajdziemy tam salę do kameralnych spotkań i Strefę Ciszy, którą jest czytelnia z księgozbiorem podręcznym i regionalnym oraz miejscami do pracy indywidualnej. Na ostatniej kondygnacji znajduje się sala konferencyjno-kinowa na 60 osób, sala wystawowa oraz pomieszczenia biurowe.

Zdjęcia: J. Kaczorowska, M. Lewicki