Małopolski Tele-Anioł również dla mieszkańców Gminy Krzeszowice
- kategoria:
- Aktualności
6 czerwca Burmistrz Wacław Gregorczyk i Renata Grabowska,
kierownik Sekcji Świadczeń Rodzinnych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krzeszowicach wzięli udział w uroczystości podpisania listu intencyjnego, na mocy którego Gmina Krzeszowice przystąpiła do projektu „Małopolski Tele-Anioł”. Dzięki projektowi 10 tysięcy osób w Małopolsce otrzyma opaski ratujące życie.
Jak podaje serwis www.malopolska.pl, urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, zamiast jednak wyświetlacza, ma trzy przyciski. Najważniejszy jest czerwony guzik z napisem „SOS” – wystarczy go nacisnąć i przytrzymać kilka sekund, żeby automatycznie połączyć się z Centrum Teleopieki, w którym przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę, pracują eksperci (m.in. ratownicy medyczni, psycholodzy), który udzielą potrzebnej pomocy – łącznie z wezwaniem pogotowia. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać, nie jest do tego potrzebny telefon.
Co ważne, na opaskę bezpieczeństwa można… zadzwonić – urządzenia ma bowiem kartę SIM i indywidualny numer. Żeby odebrać połączenie, osoba posiadająca opaskę musi nacisnąć zielony przycisk (symbol „dymków”) – w ten sposób mogą się z nią skontaktować pracownicy Centrum Teleopieki, ale także np. jej bliscy.
Opaski bezpieczeństwa wyposażone są także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Dodatkowo, naciskając trzeci, żółty przycisk (z symbolem „ludzi”), można odsłuchać komunikat m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków.
- Udział gminy w tym przedsięwzięciu to kolejny krok na drodze do poprawy bezpieczeństwa osób, które ze względu na wiek lub stan zdrowia wymagają codziennej opieki. Zachęcam mieszkańców do zapoznania się z zasadami korzystania z opaski i do zgłoszenia się do udziału w projekcie, tym bardziej, że część osób będzie mogła skorzystać z dodatkowych usług opiekuńczych. - mówi Wacław Gregorczyk.
W Gminie Krzeszowice realizatorem projektu jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.
Całkowity koszt projektu to ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Więcej informacji i zasady rekrutacji dostępne są na stronie www.malopolska.pl