Kamila, Karoliny, Roberta

Małopolska Niania - nabór wniosków 16-21.08.2017

03 Sierpień 2017

Program „Małopolska Niania” to pilotażowy program polegający na wsparciu rodzin

w godzeniu życia zawodowego z rodzinnym poprzez udzielenie pomocy finansowej na dofinansowanie opieki nad dziećmi w wieku do 3 lat. W ramach programu rodzice dzieci  będą mogli otrzymać 1500 zł miesięcznie na zatrudnienie niani. 1000 zł z tej kwoty pokryje Województwo Małopolskie, a 500 zł samorząd gminy. Świadczenie przyznawane i wypłacane będzie na okres od 1 września 2017 r. do 30 czerwca 2018 r. Rodzice sami mogą znaleźć i wybrać opiekuna, który zajmie się dzieckiem podczas ich nieobecności. Nianią może zostać także członek rodziny starającej się o wsparcie, z tym zastrzeżeniem, że musi to być osoba bezrobotna, która nie przekroczyła 60 roku życia – w przypadku kobiet i 65 - w przypadku mężczyzn.

Program Małopolska Niania przewiduje dofinansowanie wynagrodzenia dla 5 niań.

Skierowany jest do pracujących rodziców najmłodszych dzieci, którzy spełniają określone kryteria:
Wśród podstawowych kryteriów przyznania świadczenia znajduje się:
1) zamieszkanie na terenie Gminy Krzeszowice;
2) posiadanie dziecka w rozumieniu określonym w §1 ust. 3 pkt 6 programu;
3) aktywność zawodowa rodzica/rodziców dziecka;
4) świadczenie usług przez nianię w wymiarze co najmniej 8 godzin dziennie w dni robocze, z wyłączeniem sobót oraz dni ustawowo wolnych od pracy
(potwierdzone oświadczeniem/ deklaracją rodzica/opiekuna składaną do wniosku)
Dodatkowymi kryteriami mającymi wpływ na przyznanie świadczenia w ramach programu będą:
1) niepełnosprawność dziecka, którym ma opiekować się niania;
2) samotne wychowywanie dziecka;
3) wielodzietność rodziny.
Jeśli na podstawie tych kryteriów nie uda się wyłonić 5 rodzin, które skorzystają ze świadczenia, decydować będzie sytuacja dochodowa rodziny. Wsparcie otrzymają rodziny
z najniższym dochodem.

Wnioski o przyznanie świadczenia wraz z niezbędnymi oświadczeniami można uzyskać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Krzeszowicach lub można je pobrać ze strony Ośrodka.

Wypełnione wnioski należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej

po upływie 14 dni od daty ogłoszenia Programu w Dzienniku Urzędowym Województwa Małopolskiego tj. od dnia 16.08.2017 do dnia 21.08.2017 r.