Aleksego, Bogdana, Martyny
Ostrzeżenie meteorologiczne - upał, burze

MDP Siedlec trzecią drużyną na zawodach powiatowych w pierwszej pomocy

21 Wrzesień 2023

16 września 2023 roku w Radziszowie (Gmina Skawina) odbyły się Powiatowe Młodzieżowe Zawody w Ramach Pierwszej Pomocy powiatu krakowskiego.

Organizatorem wydarzenia był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Powiatu Krakowskiego, a współorganizatorem Ochotnicza Straż Pożarna w Radziszowie. Partnerami wydarzenia byli dh Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, a zarazem członek Zarządu Głównego Związku OSP RP, Norbert Rzepisko- burmistrz Miasta i Gminy Skawina oraz Komenda Miejska PSP w Krakowie.

Ideą powstania zawodów było rozpropagowanie zasad pierwszej pomocy wśród młodzieży w wieku 16-17 lat, czyli grupą, która lada chwila zasili ratownicze szeregi ochotniczych straży pożarnych.
W zawodach udział wzięło 15 Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z terenu Powiatu Krakowskiego. Jedną z nich była Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w Siedlcu w składzie: dh Julia Dorynek, Gabriela Bartosiewicz, Dawid Grondal oraz Miłosz Szpak. Do wykonania mieli 5 konkurencji z zakresu pierwszej pomocy oraz test wiedzy, a wśród nich nagłe zatrzymanie krążenia kierowcy autobusu szkolnego, poparzenie wrzącą wodą podczas lekcji chemii, wypadek rowerzysty ze złamaniem otwartym nogi, zakrztuszenie niemowlęcia na placu zabaw oraz wybuch petardy w ręku dziecka podczas dożynek.

Nad prawidłowym przebiegiem konkurencji czuwała komisja sędziowska, składająca się z przedstawicieli Komendy Miejskiej PSP w Krakowie oraz OSP Radziszów pod przewodnictwem dh Marcina Krydy, zastępcy koordynatora programu Pierwszy Ratownik Województwa Małopolskiego.

Po zakończeniu wszystkich konkurencji klasyfikacja końcowa prezentowała się następująco:
1. MDP Poskwitów – Gmina Iwanowice
2. MDP Skawina I – Gmina Skawina
3. MDP Siedlec – Gmina Krzeszowice
Kolejne miejsca zajęły drużyny MDP Olszowice – Gmina Świątniki Górne, MDP Sieciechowice – Gmina Iwanowice, MDP Świątniki Górne - Gmina Świątniki Górne, MDP Słomniki – Gmina Słomniki, MDP Modlnica Gmina Wielka Wieś, MDP Krzęcin Gmina Skawina, MDP Więcławice – Gmina Michałowice, MDP Biały Kościół – Gmina Wielka Wieś, MDP Bębło – Gmina Wielka Wieś, MDP Radziszów – Gmina Skawina, MDP Czułów – Gmina Liszki oraz MDP Gotkowice – Gmina Jerzmanowice-Przeginia.
Każda drużyna otrzymała upominki oraz dyplom i statuetkę za udział, a najlepsze trzy drużyny wspaniałe puchary.
Serdeczne podziękowania należą się wszystkim tym, którzy przyczynili się do organizacji wydarzenia, a przede wszystkim członkom Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych oraz ich opiekunom za przygotowanie i wspaniałe starty.

Tekst i zdjęcia: Tomasz Nowak