przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Leona, Leonarda, Lesławy
przejdź do stopki

Konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych

23 Czerwiec 2021
kategoria:
Aktualności
 

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego rozpoczął konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych dla gmin małopolskich, w tym dla Gminy Krzeszowice.

Projekt uchwały i formularz składania uwag i opinii dostępny jest na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w dziale Konsultacje Społeczne oraz pod adresem www.powietrze.malopolska.pl/konsultacje, a ponadto jest wyłożony do wglądu w Departamencie Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Kraków ul. Królewska 57, I piętro, pok. 21, w godz. 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku.
Uwagi i wnioski do projektu uchwały można składać w terminie do 14 lipca 2021 r.
W wyniku opiniowania, konsultacji społecznych oraz ewentualnych zmian wynikających z poprawek zgłoszonych i popartych przez Radnych Województwa Małopolskiego, ostateczny kształt uchwały może ulec zmianie.
Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Zarząd Województwa Małopolskiego.
Prace legislacyjne zmierzające do wprowadzenia lokalnego ograniczenia w eksploatacji urządzeń na paliwa stałe są podejmowane zgodnie z ust. 1 art. 96 ustawy Poś.  

27 maja br. Rada Miejska w Krzeszowicach przyjęła Apel Nr XXXV/1/2021 w sprawie podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych niestanowiących biomasy w budynkach na terenie Gminy Krzeszowice od 1 stycznia 2030 roku.

Celem tych regulacji jest przyspieszenie procesu poprawy jakości powietrza, realizacja celów polityki klimatycznej oraz nowej Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku.
Najważniejsze założenia lokalnej uchwał antysmogowej
- Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.
- Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m³) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, automatyczna regulacja) od 1 stycznia 2023 roku.
- Zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski.
• Wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku,
• Wymiana kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.
Wymagania dla nowo eksploatowanych urządzeń
- Od 1 lipca 2017 roku – nowe kotły i ogrzewacze muszą spełniać wymagania ekoprojektu,
- Od 1 stycznia 2022 roku – brak możliwości stosowania nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel,
- Od 1 stycznia 2023 roku – nowe kotły na biomasę z poziomem emisji pyłu 20 mg/m3, nowe ogrzewacze z zamkniętą komorą spalania i automatyczną regulacją.
Wymagania dla wszystkich eksploatowanych urządzeń
- Do 31 grudnia 2022 roku – wymiana pozaklasowych kotłów oraz ogrzewaczy nie spełniających ekoprojektu (nie dotyczy ogrzewaczy o sprawności > 80%, możliwość doposażenia w elektrofiltr),
- Do 31 grudnia 2026 roku – wymiana kotłów 3 i 4 klasy,
- Do 31 grudnia 2029 roku – wymiana kotłów na węgiel klasy 5 i ekoprojekt.

Aby wprowadzać powyższe ograniczenia, Rada Miejska w Krzeszowicach przyjęła regulacje prawa miejscowego w zakresie udzielania przez Gminę Krzeszowice pomocy osobom dotkniętym zjawiskiem ubóstwa energetycznego (program „Stop smog”) oraz wprowadzenia lokalnego programu osłonowego dla tych mieszkańców gminy, którzy ponoszą zwiększone koszty grzewcze związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania na paliwa stałe i zastąpieniem go proekologicznymi systemami grzewczymi.
Niewątpliwą korzyścią z przyjęcia lokalnej uchwały antysmogowej będzie zdrowie mieszkańców. Ponadto gminy, które zdecydują się na lokalne prawo antysmogowe, uzyskają preferencje w dostępie do środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.


Ekodoradca Gminy Krzeszowice