Kamila, Karoliny, Roberta

IX GMINNE FORUM ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH

09 Październik 2017

5 października 2017 roku na Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach odbyło się IX Gminne Forum Organizacji Pozarządowych,

które zgromadziło prawie trzydziestu przedstawicieli stowarzyszeń, fundacji i klubów sportowych. Uczestników Forum przywitał Burmistrz Gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk, podkreślając rolę trzeciego sektora w tworzeniu partnerstwa pomiędzy samorządem a obywatelami. Zaznaczył, że budowanie współpracy między samorządem gminy a sektorem pozarządowym, przyczynia się do wzrostu udziału obywateli w rozwiązywaniu lokalnych problemów oraz pobudzenia aktywności społecznej w środowisku lokalnym.

Burmistrz Gminy podziękował przedstawicielom organizacji pozarządowych za prowadzone działania i inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej.
Przedstawicielka Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych Ewa Chromniak podsumowała działania diagnostyczne przeprowadzone w Gminie Krzeszowice w zakresie współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.

W ramach przeprowadzonych konsultacji

wypracowano nowe kryteria oceny ofert oraz zaproponowano wprowadzenie do Programu Współpracy Gminy Krzeszowice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2018 zapisów wprowadzających limity maksymalnego dofinansowania projektu złożonego w ramach otwartego konkursu ofert. Zaznaczyła, że to działanie pozwala na urealnienie wnioskowanych kwoty dotacji biorąc pod uwagę zaplanowane środki przeznaczone na otwarte konkursy ofert w poszczególnych obszarach. Rezultatem przeprowadzonych konsultacji jest również wprowadzenie zapisu, mówiącego, że w jednym naborze konkursowym organizacja pozarządowa może złożyć tylko jedną ofertę na realizację projektu. To powinno zachęcić organizacje pozarządowe do kumulacji działań w ramach jednego zadania, a także ograniczy biurokrację związaną z rozliczaniem wielu projektów w danym roku. Ponadto zaproponowano, aby w najbliższym czasie zorganizować spotkanie dotyczące promocji gminy oraz rozwoju oferty turystycznej.

W drugiej części Forum konsultowano zapisy projektu

„Programu Współpracy Gminy Krzeszowice z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2018” oraz projektu „Uchwały w sprawie określenia warunków i trybu udzielania i rozliczania dotacji służących sprzyjaniu rozwojowi sportu oraz kontroli ich wykorzystania”. Najważniejsze założenia oraz proponowane zmiany wprowadzone do przygotowanych projektów uchwał omówił Jan Bereza – Sekretarz Gminy. Wskazano także wysokość środków finansowych przeznaczonych na realizację zadań publicznych w poszczególnych obszarach.
Jan Bereza Sekretarz Gminy podkreślił, że organizowane rokrocznie Forum NGO pozwala na integrację oraz wymianę doświadczeń pomiędzy przedstawicielami trzeciego sektora.