III Krzeszowickie Targi Grzewcze – dzień otwarty ekologicznego ogrzewania
- kategoria:
- Aktualności
W ciepłe sobotnie przedpołudnie 15 czerwca, na placu targowym odbyły się III Krzeszowickie Targi Grzewcze – dzień otwarty ekologicznego ogrzewania.
Głównym celem targów była edukacja mieszkańców w zakresie niskoemisyjnych urządzeń grzewczych.
W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców pracownicy Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach udzielali wyczerpujących informacji na temat dofinansowania z budżetu gminy do wymiany kotłów, a obecny doradca energetyczny Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Pani Anna Synowiec, porad dotyczących dofinansowań oraz możliwych niskoprocentowych pożyczek z rządowego programu pn. „Czyste powietrze”.
W wydarzeniu brali udział również przedstawiciele PGING, którzy prowadzili doradztwo w zakresie możliwości wymiany ogrzewania na zasilane gazem oraz przedstawiciele Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, którzy przeprowadzili pokaz mobilnego urządzenia grzewczego POLoNEs wraz z demonstracją procesu spalania w piecu ekologicznym i dotychczasowym źródle ciepła. Urządzenie mierzyło również zanieczyszczenia zawarte w spalinach.
Zaproszenie na targi przyjęli krzeszowiccy strażnicy miejscy, którzy udzielali informacji o planowanych dalszych kontrolach palenisk domowych. Straż Miejska eksponowała próbki różnych rodzajów paliw, takich jak ekogroszek, węgiel kamienny, węgiel brunatny i pellet oraz takiego, którym nie można palić (m.in. mułów i flotów węglowych).
Podczas targów mieszkańcy zainteresowani wymianą starych kotłów węglowych na ekologiczne mogli zapoznać się z ofertą najbardziej znanych marek urządzeń grzewczych, wykorzystujących do spalania ekogroszek, biomasę oraz gaz. Były również stoiska oferujące instalacje odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych oraz fotowoltaiki). Targi stanowiły sposobność do pozyskania rzetelnych informacji od fachowców. Jak można zauważyć, świadomość ekologiczna mieszkańców z roku na rok się zwiększa. Coraz chętniej zmieniamy system grzewczy na ekologiczny. Popularnością cieszą się również odnawialne źródła energii. Mamy nadzieję, że za kilka lat powietrze nie tylko w gminie, ale również w całej Polsce, poprawi się na tyle, żebyśmy mogli całkiem pozbyć się smogu.
Wydarzenie sfinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.
Tekst: Referat Planowania Strategicznego i Rozwoju UMK