Kamila, Karoliny, Roberta

Gościmy młodzież z budapeszteńskiego Kispestu

20 Czerwiec 2017

W piątek 23 czerwca przybędzie do nas 24-osobowa delegacja młodzieży z partnerskiej gminy Kispest –  XIX dzielnicy Budapesztu.

O szczegółach pobytu węgierskiej młodzieży oraz o kontynuacji współpracy między Gminą Krzeszowice i Kispestem rozmawiano w czasie spotkania przedstawicieli naszej gminy przy okazji 10 święta Kispestu.

Współpraca z Kispestem trwa już 9 lat.

Do tej pory udało się zorganizować wizyty różnych środowisk z obydwu partnerskich gmin, wystawę artystów krzeszowickiej Grupy Plastycznej „Zdrój” oraz wiele cennych inicjatyw, m.in. w zakresie promocji. Na jednym z skwerów w nowoczesnej dzielnicy Kispest umieszczona została informacja o naszej gminie w języku węgierskim a Urząd Miejski w Krzeszowicach wydał ulotkę turystyczną o naszej gminie w języku węgierskim. Od roku 2010 prowadzona jest też wymiana młodzieży w wieku gimnazjalnym – w okresie wakacji młodzież polska i węgierska mają okazję poznać obydwie gminy, spędzić wspólnie czas z rówieśnikami z zagranicy i poznać kulturę bliskich sobie narodów.
Święto Kispestu władze tej dzielnicy przygotowały dla swoich mieszkańców dopiero po raz 10, ale dobra pogoda i ciekawy program zachęciły tysiące budapeszteńczyków do udziału w wspólnej zabawie.

W jubileuszowym święcie partnerskiego Kispestu naszą gminę reprezentowali:

Przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach Adam Godyń, Zastępca Burmistrza Gminy Witold Kulczycki i Sekretarz Gminy Jan Bereza. Węgierscy gospodarze przy okazji święta dzielnicy zaprezentowali ciekawe pomysły na zagospodarowanie przestrzeni publicznej zdominowanej przez wysokie bloki – miejsca spotkań mieszkańców i tworzenia lokalnego klimatu, budującego poczucie więzi z najbliższym otoczeniem.