przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Dagny, Sławomiry, Wiktora
Ostrzeżenie meteorologiczne - oblodzenie
przejdź do stopki

Edukować, edukować, edukować…

17 Marzec 2016
kategoria:
Aktualności

Szkolenie „Prawne aspekty ochrony osób doświadczających przemocy w rodzinie i izolacji osób stosujących przemoc”

odbyło się 26  lutego 2016 r. w Sali Herbowej Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach. W szkoleniu wzięło udział 25 osób, pracowników instytucji gminnych zajmujących się problemem przemocy w rodzinie. Tematyka szkolenia obejmowała m.in.:  akty prawne (ustawy, kodeksy oraz akty wykonawcze) przydatne w obszarze przeciwdziałania przemocy,  specyfikę rozmów z osobami doświadczającymi przemocy (uwrażliwienie, sposoby realizacji procedur, reagowanie i często spotykany proces wiktymizacji), motywowanie do zmiany i prowadzenie rozmowy ze sprawcą przemocy, radzenie sobie w trudnych sytuacjach.

Ważnym punktem spotkania było podnoszenie umiejętności planowania i usprawniania współpracy w sprawach konkretnych rodzin i klientów.

Mówiono o sytuacji dziecka w rodzinie z problemem przemocy, osób chorych i niepełnosprawnych w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, omówiono stereotypy na temat zjawiska przemocy, gdy towarzyszy temu alkohol.

Drugie dwudniowe szkolenie „Dialog Motywujący w pracy z trudnym klientem”

zorganizowano w dniach 2-3 marca 2016 r. dla 20 osób pracujących w różnych obszarach społecznych, które zapoznały się z wykorzystaniem w swojej pracy narzędzia, jakim jest dialog motywujący w pracy z trudnym klientem. Ćwiczenia stosowane podczas warsztatu miały na celu zrozumienie przez uczestników procesu zmiany oraz procesu motywowania do zmiany, uczyły korzystania z ducha Dialogu Motywującego ( m.in. współpracy z klientem; punktu widzenia klienta, argumentów wobec ewentualniej zmiany oraz pomysłów i rozwiązań problemu od klienta; akceptacji i poszanowania autonomii; troska/współczucie).
Szkolenia mały charakter wykładu połączonego z warsztatem - stąd ściśle ograniczona liczba uczestników. Adresatami szkoleń byli m.in. członkowie gminnej komisji rozwiazywania problemów alkoholowych, policji, gminnego ośrodka pomocy społecznej, gminnego interdyscyplinarnego zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, służba zdrowia.  

W/w szkolenia organizowane były w ramach środków finansowych: Gminy Krzeszowice przeznaczonych na realizację Gminnego Programu Profilaktyki  i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Opracowała: Nina Kurdziel