przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Franciszka, Kseni, Maksymiliana
przejdź do stopki

Dożynki Gminy Krzeszowice

27 Sierpień 2019
kategoria:
Aktualności

Dożynki rozpoczęły się w niedzielę 25 sierpnia mszą świętą w kościele pw. św. Marcina w Krzeszowicach.

Dary ołtarza, w imieniu przewodniczących zarządów krzeszowickich osiedli, złożyły Małgorzata Fryt, Irena Godyń i Helena Latawiec. Z kościoła barwny korowód dożynkowy przeszedł ulicami miasta na plac targowy, gdzie gości powitali gospodarze  święta plonów: burmistrz Wacław Gregorczyk i przewodniczący Rady Miejskiej Adam Godyń.
Bochen chleba upieczony z ziarna z tegorocznych zbiorów przekazali gospodarzom dożynek starostowie Marzena i Radosław Bogdanowie, reprezentujący gospodarstwo produkujące znane krzeszowickie pomidory. Następnie, jak każe obyczaj, wszyscy obecni zostali poczęstowani chlebem.

Obrzęd dożynkowy, prowadzony przez Monikę Dudek, rozpoczął się wręczeniem wieńców dożynkowych:

kopkę dla księdza dziekana Andrzeja Szczotki przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Woli Filipowskiej a KGW Miękinia dla władz samorządowych, reprezentowanych przez burmistrza i przewodniczącego rady. Gospodynie przy wtórze tradycyjnych humorystycznych przyśpiewek wręczały gościom chleby dożynkowe, które otrzymali: wicepremier Jarosław Gowin od KGW Tenczynek, minister Andrzej Adamczyk od KGW Zalas, posłowie Jerzy Meysztowicz i Józef Lassota od KGW Nawojowa Góra, wicemarszałek Łukasz Smółka od KGW Ostrężnica, starosta Wojciech Pałka od zespołu Śpiywocki a radni powiatowi od KGW Filipowice. Symboliczny chleb dla sołtysów i przewodniczących zarządów osiedli odebrała od KGW Siedlec Irena Godyń, wiceprzewodnicząca Gminnego Koła Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli. Chleb dyrektor Annie Midze, reprezentującej organizatorów imprezy, wręczyły Śpiywocki.
Okolicznościowymi upominkami i dyplomami burmistrz i przewodniczący uhonorował mieszkańców Krzeszowic, związanych z uprawą roli, przetwórstwem spożywczym i pszczelarstwem. Byli to: Zygmunt Wójcik, Łukasz Mitka, Jan Majocha, Jan Kurdziel, Józef Szyguła, Wojciech Górecki, Kazimierz Marszałek i Józef Bałuszek.

Wystąpienie dożynkowe burmistrza Wacława Gregorczyka


Wielebni Księża, Drodzy Rolnicy, Panie Premierze, Panie Ministrze, Szanowni Parlamentarzyści,  Panie Marszałku, Panie Starosto, Szanowni Goście i Mieszkańcy!

Otwierając święto plonów w gminie Krzeszowice chciałbym serdecznie przywitać wszystkich, którzy przybyli na naszą uroczystość.
Dożynki to tradycyjny dzień podziękowania rolnikom za ich ciężką pracę i żywność, którą dają nam codziennie na nasze stoły. Musimy pamiętać, że pomimo znacznego postępu technicznego, który ułatwił pracę rolnikom, wciąż są oni uzależnieni od sił natury. Uczestnicząc w mszy świętej wyraziliśmy wdzięczność Stwórcy za jego opiekę, którą nas otacza. Serdecznie dziękuję księdzu dziekanowi Andrzejowi Szczotce oraz księżom Jackowi i Piotrowi za odprawioną mszę dziękczynną.
Dziękujemy Wam, drodzy Rolnicy, za Wasze poświęcenie i trud wkładany dzień po dniu w pracę w małych i dużych gospodarstwach. Dziękujemy, że nasza polska żywność jest wyjątkowo zdrowa i smaczna.
Dożynki to również święto tych, którzy przetwarzają płody rolne: piekarzy, pszczelarzy, hodowców i masarzy, a także twórców coraz popularniejszych produktów ekologicznych i opartych na starych recepturach.
Ziemia Krzeszowicka to miejsce, gdzie oprócz tradycyjnego rolnictwa rozwija się prężnie działalność ogrodnicza i warzywnicza, zakładane są plantacje owoców i winorośli. Serdecznie dziękuję państwu Marzenie i Radosławowi Bogdanom za to, że zgodzili się pełnić w dniu dzisiejszym ważną funkcję starostów dożynek. To dla nas ogromny zaszczyt. Chciałbym przypomnieć, że panowie Tadeusz i Radosław Bogdanowie prowadzą uprawę pomidora w szklarniach po byłej Witamince. Dzięki nim pomidor „krzeszowicki” nadal trafia  do smakoszy w całej Polsce. Jest to przecież jeden z najbardziej rozpoznawalnych  produktów regionalnych w Małopolsce.
Są też z nami browarnicy z Tenczynka. Życzymy im, aby ich piwo znalazło uznanie  w całym kraju, podobnie jak pomidor „krzeszowicki” i lody z Melby.
Wyrazem przywiązania naszego społeczeństwa do wiary, tradycji i dziedzictwa kulturowego jest obrzęd dożynkowy a jego najważniejszymi elementami są wieńce i chleby, którymi będziemy się dzielić. Są z nami panie z kół gospodyń wiejskich w swoich pięknych strojach ludowych. Dziękuję Wam za obecność i przygotowanie przyśpiewek, które niebawem usłyszymy.
Jeszcze raz za te dary, które na co dzień spożywamy, dzisiaj serdecznie dziękujemy wszystkim związanym z pracą na roli.
                                                                          – Szczęść Wam Boże przez cały rok!