Dożynki Gminy Krzeszowice w Nawojowej Górze
- kategoria:
- Aktualności
Dożynki Gminy Krzeszowice rozpoczęły się w sobotę 18 sierpnia na boisku LKS „Górzanka” polową mszą świętą,
odprawioną przez proboszcza Nawojowej Góry księdza Janusza Kosowskiego.
Pięknie przystrojona przez mieszkańców droga przez wieś, wesołe kukły słomiane, udekorowane gospodarstwa i teren boiska zachęcały do udziału, a w dożynkowy nastrój wprowadziły zebranych ludową pieśnią panie z KGW Nawojowa Góra.
Gospodarze Święta Plonów: burmistrz gminy Krzeszowice Wacław Gregorczyk i sołtys Nawojowej Góry Klaudia Węgrzyn powitali licznie zgromadzonych gości. O istocie dożynek przypomniał w swoim przemówieniu Wacław Gregorczyk a Klaudia Węgrzyn zaakcentowała obchodzony jubileusz 700-lecia lokacji miejscowości.
- Jak co roku podczas obrzędu dożynkowego towarzyszą nam piękne wieńce i chleby, którymi będziemy się dzielić wyrażając w ten sposób więzi, jakie łączą naszą wspólnotę gminną. Jest to wyraz naszego przywiązania do wiary, tradycji i dziedzictwa kulturowego. Dożynki to dzień dziękczynienia za plony i radości z owoców ciężkiej pracy, to święto chleba. Dożynki to okazja, by oddać szacunek tym, którzy najbardziej z nas znają wartość chleba. – mówił burmistrz Wacław Gregorczyk.
Tradycyjny bochen chleba przekazali gospodarzom dożynek starostowie Elżbieta i Jacek Księżycowie,
którzy prowadzą duże gospodarstwo oraz fermę drobiu w Nawojowej Górze.
Koło Gospodyń Wiejskich z Nawojowej Góry przygotowało wieniec dożynkowy dla proboszcza Janusza Kosowskiego, wieniec od KGW Tenczynek odebrał burmistrz Wacław Gregorczyk a Klaudia Węgrzyn – od KGW Frywałd.
Gospodynie przy wtórze tradycyjnych humorystycznych przyśpiewek wręczały gościom chleby dożynkowe, które otrzymali: wicepremier Jarosław Gowin od zespołu Śpiywocki,
minister Andrzej Adamczyk od KGW Nowa Góra, wojewoda Piotr Ćwik od KGW Ostrężnica – Łany, wicemarszałek Wojciech Kozak od KGW Filipowice, radny Łukasz Smółka od KGW Czerna, starosta Wojciech Pałka od KGW Rudno, radni powiatowi od KGW Żary, przewodniczący Adam Godyń od KGW Zalas a dyrektor Anna Miga od zespołu Śpiywocki.
Specjalny chleb, życzenia i list gratulacyjny okazji jubileuszu Nawojowej Góry burmistrz i przewodniczący Rady Miejskiej przekazali przedstawicielom wszystkich organizacji społecznych, działających na terenie sołectwa. Następnie, jak każe obyczaj, wszyscy obecni zostali poczęstowani chlebem z tegorocznych zbiorów.
Okolicznościowymi upominkami i dyplomami burmistrz uhonorował reprezentujących miejscowości naszej gminy rolników i osoby związane z uprawą roli.
Byli to: z Nawojowej Góry – Beata i Jacek Ptasińscy, z Żar – Bernadetta i Dariusz Caderowie, z os. Czatkowice – Jan Matarzyński, z Paczółtowic – Ireneusz Korbiel, z Dubia – Władysław Maciejowski, z Filipowic – Zbigniew Grzegorek, z Tenczynka – Renata Imioło, z Sanki – Tomasz Więcek, z Woli Filipowskiej – Teresa i Grzegorz Kogutowie, z Siedlca – Anna i Marian Byczkowie, z Dębnika – Andrzej Kulka, z Frywałdu – Józef Ryś, z Czernej – Katarzyna i Jarosław Janikowie, z Zalasu – Józef i Jadwiga Ziębowie, z Nowej Góry – Małgorzata i Piotr Łabajowie, z Miękini – Maria Łagan.
Jan Kanty Wójcik, autor książki „Nawojowa Góra, siedemsetlecie dziejów”, przybliżył uczestnikom imprezy najważniejsze fakty z historii miejscowości, ważne dla środowiska w roku jubileuszowym.
Po części oficjalnej rozpoczęła się tradycyjna dożynkowa zabawa taneczna.
J. Walkowicz
Fot.: Marian lewicki