przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Ambrożego, Florentyny, Gawła
Ostrzeżenie meteorologiczne - gęsta mgła
przejdź do stopki

Dowiedz się, jak obecnie prowadzi się kontrolę kominiarską

11 Październik 2024
kategoria:
Aktualności

Przegląd kominiarski musi być wykonywany regularnie w celu określenia prawidłowego stanu przewodów dymowych.

Ma to realny wpływ na bezpieczeństwo całej nieruchomości i pomaga ograniczyć zagrożenie pożarowe. Co warto wiedzieć o przeglądzie kominiarskim? Co ile należy przeprowadzać kontrolę i czyścić komin? Kto odpowiada za wykonanie przeglądu? Dowiedz się, jakie zmiany w przepisach prawnych, dotyczące przeglądów kominiarskich, zaszły w 2024 roku.
Przegląd kominiarski
Przegląd kominiarski to obowiązek, który normuje konkretny przepis prawa. Każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek przeprowadzania okresowych kontroli stanu technicznego przewodów kominowych co najmniej raz do roku. Stanowi o tym wprost art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane a także Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych
i terenów.
Jakie zasady, dotyczące przeglądu kominiarskiego, obowiązują w 2024 roku?
Od 18 września 2023 roku, poprzez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków można zamówić przegląd kominiarski. Jedyną uznawaną formą potwierdzenia przeglądu kominiarskiego jest protokół elektroniczny, zamieszczony przez kominiarza w systemie CEEB.  Zastąpił on dotychczasowy dokument papierowy. Koniecznie poinformuj o tym kominiarza, wykonującego usługę i poproś
o dopełnienie wymaganych formalności. Pamiętaj, że prawidłowo zdany protokół elektroniczny będziesz mógł zobaczyć od razu po kontroli na swoim koncie w systemie. Papierowa forma nie będzie już brana pod uwagę.
Komu zlecić przegląd kominiarski?
Przegląd kominiarski należy zlecić właściwemu specjaliście, który posiada dyplom mistrza kominiarskiego lub fachowcowi, mającemu uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. Specjaliści wykwalifikowani w tym zakresie nie muszą być zrzeszeni, lecz znaczna ich część przynależy do Korporacji Kominiarzy Polskich. Za przegląd kominiarski w bloku, na osiedlach, odpowiadają wspólnoty mieszkaniowe. W przypadku posiadania własnego domu jednorodzinnego, o kontrolę komina dba jego właściciel.
Co ile trzeba robić przegląd kominiarski?
Jedną z najważniejszych kwestii, która dotyczy przeglądu kominiarskiego jest to, kiedy powinno się zlecić taką kontrolę. Obowiązujące obecnie przepisy wskazują, że przeglądy kominiarskie należy przeprowadzać co najmniej raz do roku.
Inną kwestią jest natomiast samo czyszczenie komina – o to należy bowiem dbać niezależnie
od kontroli stanu technicznego całych przewodów. Wszystko zależy od typu komina i jego stanu. Co ile należy zatem przeprowadzać czyszczenie?
• Przewody spalinowe odprowadzające spaliny z pieca na paliwo płynne lub gazowe trzeba czyścić 2 razy w roku (co pół roku – jesienią i wiosną).
• Przewody spalinowe połączone z piecem na paliwo stałe należy czyścić 4 razy w roku (optymalnie co 3 miesiące).
• Przewody wentylacyjne zaleca się udrażniać raz w roku lub raz na dwa lata.

Jakie są konsekwencje braku kontroli kominiarskiej?
Obowiązkowy przegląd kominiarski dotyczy wszystkich właścicieli lub zarządców nieruchomości.
Ma on przede wszystkim na celu zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom. Złe spalanie może przynieść nie tylko straty ekonomiczne, ale także doprowadzić do zanieczyszczenia środowiska.
W najgorszym przypadku źle działające przewody kominowe doprowadzają do poważnych pożarów,
a co za tym idzie – utraty nawet całego majątku mieszkańców.
Jeżeli dana nieruchomość jest ubezpieczona, lecz przyczyną pożaru okaże się nieodpowiednio działający, zanieczyszczony komin, a kontrola wykaże brak protokołu potwierdzającego wykonanie przeglądu kominiarskiego, to niestety ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania.
Jednak oprócz oczywistych kwestii, takich jak bezpieczeństwo nieruchomości, warto pamiętać
o mandacie, jaki grozi za brak ważnej kontroli kominiarskiej poświadczonej protokołem – kara wynosi 500 zł.

Źródło: https://cuk.pl/porady/przeglad-kominiarski