przejdź do treści
Odkryj Krzeszowice
Dzisiaj imieniny:
Antoniusza, Cezarego, Teofilii
przejdź do stopki

DERATYZACJA - OBOWIĄZEK WŁAŚCICIELA NIERUCHOMOŚCI

19 Marzec 2018
kategoria:
Aktualności

„Lepiej jest zapobiegać niż leczyć…” – ta znana maksyma, której autorstwo przypisuje się Hipokratesowi, trafnie może się odnieść nie tylko do spraw zdrowotnych, ale także do wszelkich innych sfer naszego życia, w których profilaktyka będzie łatwiejszym i często tańszym rozwiązaniem, niż usuwanie skutków niekorzystnych zdarzeń, którym nie udało się w porę zapobiec.
W związku z powyższym Referat Gospodarki Komunalnej pragnie zwrócić szczególną uwagę mieszkańców gminy Krzeszowice na problematykę zwalczania gryzoni, które mogą być obecne w naszym otoczeniu – nawet jeśli nie jesteśmy tego świadomi.


 

Regulacje prawne dotyczące tej tematyki to:

1.Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi  (tj. Dz. U. 2018 poz. 151), która wskazuje w art. 22. obowiązki właściciela, posiadacza lub zarządzającego nieruchomością.
„Właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności:
1) prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami;
2) zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki;
3) usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości;
4) usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.”
W art. 50. ww. ustawy określono odpowiedzialność za niewdrożenie i nieprzestrzeganie procedur i wymagań. „Kto: (…) 2) wbrew obowiązkom, o których mowa w art. 22 ust. 1 i 2, nie przestrzega wymagań higieniczno-sanitarnych, (…) – podlega karze grzywny.”
2.Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Krzeszowice przyjęty uchwałą Nr XXI/209/2016 Rady Miejskiej w Krzeszowicach z dnia 2 czerwca 2016 r., w którym określono obszary podlegające obowiązkowej deratyzacji oraz terminy jej przeprowadzania. Obszarami podlegającymi obowiązkowej deratyzacji dwa razy w roku, jak wskazuje § 17 ust. 1,  są nieruchomości zabudowane budynkami wielolokalowymi, budynkami zamieszkania zbiorowego oraz budynkami użyteczności publicznej. Terminy, w których obowiązkowo deratyzację należy przeprowadzić to:
1) w terminie wiosennym od dnia 1 kwietnia do dnia 30 kwietnia;
2) w terminie jesiennym od dnia 1 października do dnia 31 października.
Należy podkreślić, iż określenie w regulaminie terminów i obszarów deratyzacji nie zwalnia właścicieli wszystkich nieruchomości, na których pojawią się gryzonie, z obowiązku  przeprowadzania deratyzacji również poza ww. terminami.
Właściciele nieruchomości deratyzację przeprowadzają na własny koszt i we własnym zakresie.

Co warto wiedzieć, chcąc bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić deratyzację?

Zasady i sposób przeprowadzania deratyzacji na terenie nieruchomości:
1.Do przeprowadzenia deratyzacji należy używać środków (preparatów) ogólnodostępnych zatwierdzonych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej lub posiadających atest Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
2.Przed rozpoczęciem deratyzacji należy:
-  dokonać  naprawy   wszystkich  uszkodzeń,  które  mogą  służyć gryzoniom,  jako  drogi  dostępu  do  budynków  i  pomieszczeń, np. otwory w drzwiach, podłogach,
-  usunąć  z  terenu  nieruchomości i pomieszczeń wszelkie odpady mogące stanowić pożywienie dla  gryzoni.
3.Preparaty należy wyłożyć zgodnie z instrukcją zastosowania w miejscach, gdzie pojawiają się gryzonie, a w szczególności: na podwórzach, w osłonach śmietnikowych, na strychach, w piwnicach i budynkach gospodarczych. Preparat należy umieszczać w  narożnikach  pomieszczeń  i wzdłuż  ścian,  na  ścieżkach  przemieszczania  się  gryzoni i w miejscach  ich  żerowania, itp. W miejscach wyłożenia preparatów należy nakleić ulotkę ostrzegającą o deratyzacji  o treści:
"UWAGA! Wyłożono preparat do zwalczania  gryzoni! Niebezpieczeństwo zatrucia ludzi i zwierząt!"
4.Ulotka powinna zawierać datę przeprowadzania deratyzacji. Po zakończeniu deratyzacji preparaty oraz ulotki należy usunąć.
5.Preparaty do zwalczania gryzoni należy przechowywać w miejscach niedostępnych dla dzieci oraz należy zadbać o to, aby miejsca wyłożenia preparatów były niedostępne dla kotów wolno żyjących oraz ptaków. W trakcie wyłożenia preparatów należy zwiększyć nadzór nad dziećmi, aby nie przebywały same w miejscach wyłożenia preparatów.
6.W czasie wyłożenia preparatów należy dokonywać codziennych oględzin miejsc, w których został wyłożony preparat i na bieżąco usuwać padłe gryzonie, przekazując je do zakładów uprawnionych w zakresie unieszkodliwiania zwłok zwierząt. W czasie trwania deratyzacji ważnym czynnikiem jest uzupełnianie wyłożonego preparatu.
7.Po upływie terminu obowiązkowej deratyzacji wyłożone preparaty do zwalczania gryzoni należy usunąć. Z pozostałymi po deratyzacji preparatami oraz opakowaniami po preparatach należy postępować zgodnie z instrukcją, dołączoną do preparatu.
8.Wskazane jest, aby w miarę możliwości deratyzację przeprowadziły firmy posiadające wiedzę i doświadczenie w tym zakresie.

Niewywiązanie się z obowiązku deratyzacji podlega karze grzywny zgodnie z:
- art. 10 ust. 2a ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach  (t.j. Dz. U. z 2017 poz. 1289)
- art. 50 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz. U. z 2016 poz. 1866)