Kamila, Karoliny, Roberta
Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Alternatywne metody rozwiązywania sporów - mediacja administracyjna

07 Maj 2018

Spór jest stałym elementem naszego życia. Pojawia się w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Istnieje wiele pozasądowych sposobów rozwiązywania konfliktu. Jednym z nich są tzw. alternatywne metody, które z uwagi na swoją konstrukcję mogą pomóc w uniknięciu drogi sądowej, a jeżeli już dojdzie do wszczęcia postepowania sądowego – korzystanie z nich może znacząco skrócić czas jego trwania. Jedną z takich metod jest mediacja, czyli pozbawione zbyt dużego formalizmu, dobrowolne i poufne spotkanie z niezależnym od żadnej ze stron – mediatorem.  Mediacja dopuszczalna jest w sporach cywilnych, gospodarczych, rodzinnych czy  sąsiedzkich. Ma również zastosowanie w postępowaniu karnym i w sprawach dotyczących nieletnich. Natomiast od 1 czerwca 2017 roku można z niej korzystać także w postępowaniach administracyjnych i – na nowych zasadach – w sądowoadministracyjnych.

W związku z tym Sekcja Mediacji Administracyjnej Centrum Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Krakowie - realizuje obecnie projekt, w ramach którego promujemy korzystanie z mediacji, w szczególności w trakcie postępowań z udziałem organów administracji publicznej.

Stoimy bowiem na stanowisku, iż zastosowanie mediacji w takim przypadku pozwala zwiększyć zaufanie obywateli do administracji jako do podmiotu, z którym można dojść do porozumienia, bez konieczności odwoływania się do sądu. Korzystanie z mediacji administracyjnej, może również przyczynić się do skrócenia czasu trwania postępowania, a tym samym jego kosztów. Dodatkowo, możliwość samodzielnego określenia zobowiązań przez strony konfliktu gwarantuje realizację postanowień przyjętych w ramach mediacji. Elementy te mają duże znaczenie nie tylko dla osób prowadzących działalność gospodarczą - z uwagi na fakt - iż rozstrzygnięcie często bardzo czasochłonnego postępowania sądowego, co do zasady, będzie satysfakcjonujące tylko dla jednej ze stron konfliktu. Mediacja właśnie dlatego może stać się najbardziej efektywnym sposobem rozwiązywania konfliktów, ponieważ porozumienie wypracowane przez strony przy asyście mediatora daje możliwości do dalszej współpracy - dzięki temu, że obie strony mają taki sam wpływ na kształt zawartego porozumienia.
Celem naszego projektu jest przybliżanie mediacji administracyjnej także mieszkańcom Gminy Krzeszowice w trakcie regularnie organizowanych spotkań z mediatorami. W razie konieczności wcześniejszego kontaktu z mediatorem – jest on możliwy za pośrednictwem Urzędu Miejskiego w Krzeszowicach. Serdecznie zapraszamy.

Magdalena Romanowska
radca prawny