Kamila, Karoliny, Roberta

Absolutorium dla burmistrza przyjęte jednogłośnie

30 Czerwiec 2017

Burmistrz Wacław Gregorczyk na sesji Rady Miejskiej w Krzeszowicach w czwartek 29 czerwca otrzymał absolutorium z tytułu wykonania budżetu gminy w 2016 roku.

Za udzieleniem absolutorium głosowali wszyscy Radni obecni na sali obrad. Zgodnie z przepisami prawa z wnioskiem o udzielenie absolutorium do Rady Miejskiej wystąpiła Komisja Rewizyjna.

Udzielenie absolutorium jest wyrazem pozytywnej oceny pracy wszystkich osób odpowiedzialnych za wykonanie budżetu naszego lokalnego samorządu kierowanego przez organ wykonawczy gminy jakim jest Burmistrz. Według przewidzianej przy absolutorium procedury, sprawozdanie z wykonania budżetu za rok poprzedni trafia do organu uchwałodawczego (u nas Rady Miejskiej w Krzeszowicach) oraz do właściwej terytorialnie Regionalnej Izby Obrachunkowej. Nasza RIO ma siedzibę w Krakowie. Zanim odpowiednie uchwały podejmą Radni niezbędne jest poznanie treści uchwał Regionalnej Izby Obrachunkowej, która opiniuje sprawozdanie z wykonania budżetu oraz wniosek Komisji Rewizyjnej o udzielenie absolutorium dla Burmistrza.
Komisja Rewizyjna naszej Rady Miejskiej, której pracami kieruje Przewodniczący Henryk Woszczyna, uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem o udzielenie absolutorium Burmistrzowi podjęła 19 maja, po pozytywnym zaopiniowaniu sprawozdania z wykonania budżetu gminy w 2016 roku.
Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie zajęła się dokumentami przesłanymi z gminy i 31 maja podjęła dwie uchwały Składu Orzekającego Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Jedna dotyczyła pozytywnego zaopiniowania sprawozdania z wykonania budżetu gminy, druga pozytywnego zaopiniowania wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Burmistrzowi Gminy Krzeszowice z wykonania budżetu za 2016 rok.
Pozytywne decyzje krakowskiej RIO oznaczały, że na sesję czerwcową można było skierować projekty dwóch uchwał pod obrady Rady Miejskiej w Krzeszowicach. Zgodnie z porządkiem obrad nasi Radni najpierw podjęli uchwałę w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego za rok 2016 oraz sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Krzeszowice za rok 2016. W kolejnym punkcie Radni zajęli się uchwałą, która w każdym samorządzie jest zwieńczeniem rocznej pracy i zatwierdzeniem działalności gminy od strony finansowej.
Po odczytaniu treści projektu uchwały, jaką do Rady Miejskiej skierowała Komisja Rewizyjna, jej Przewodniczący zawnioskował o udzielenie Burmistrzowi Wacławowi Gregorczykowi absolutorium. Jeszcze zanim doszło do głosowania Burmistrz podziękował wszystkim, których praca i starania doprowadziły do wielu osiągnięć w ubiegłym roku. Słowa uznania skierował do Radnych, Sołtysów i Przewodniczących Zarządów Osiedli, szefów i pracowników jednostek i spółek gminnych oraz do współpracowników z Urzędu Miejskiego, na co dzień czuwających nad wykonywaniem obowiązków wobec mieszkańców gminy. Po poddaniu pod głosowanie uchwały o udzieleniu absolutorium Burmistrzowi okazało się, że wszyscy obecni w Sali Herbowej Radni Rady Miejskiej zagłosowali za udzieleniem absolutorium Burmistrzowi Wacławowi Gregorczykowi. Za roczną pracę i kierowanie gminnym samorządem Burmistrz otrzymał od Radnych bukiet kwiatów, który przekazał na ręce Skarbnik Gminy Beaty Banach, czuwającej na co dzień nad finansami naszego samorządu.

Jan Bereza

Fot.: Maciej Liburski