Aureliusza, Natalii, Rudolfa

Bezpiecznie z OSP Siedlec

18 Czerwiec 2024

16 czerwca 2024 roku przy remizą OSP w Siedlcu odbyły się warsztaty szkoleniowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu pierwszej pomocy i ochrony przeciwpożarowej pt. „Bezpiecznie z OSP Siedlec”.

Organizatorem była Ochotnicza Straż Pożarna w Siedlcu. Wydarzenie współfinansowane było ze środków Województwa Małopolskiego z dotacji „Edukacja dla bezpieczeństwa”, Gminy Krzeszowice oraz Kopalni Wapienia Czatkowice z programu grantowego „Dobry Sąsiad”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli dh Łukasz Smółka - wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz Wacław Gregorczyk - burmistrz Gminy Krzeszowice.

Warsztaty oficjalnie otworzył dh Tomasz Nowak, wiceprezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedlcu, który wprowadził wszystkich w idee organizacji warsztatów oraz powitał zaproszonych gości, a wśród nich byli m. in.: dh Leszek Zięba - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa  Małopolskiego, dh Jerzy Stopa - wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Komisji ds. Młodzieży, działającej przy ZOW,  Grzegorz Małodobry - radny Województwa Małopolskiego, burmistrz Wacław Gregorczyk i Leszek Kramarz - przewodniczący Rady Miejskiej w Krzeszowicach.
W wydarzeniu udział wzięli nie tylko mieszkańcy Siedlca, ale również z terenu całej gminy Krzeszowice. Przez cały dzień warsztatów druhowie OSP Siedlec przeszkolili blisko 150 osób. Strażacy przygotowali kilka ważny stanowisk. Pierwszym z nich była nauka reagowania na zadławienia osób dorosłych, dzieci i niemowląt, drugim stanowiskiem była nauka obsługi defibrylatora AED, kolejnym szkoleniem była edukacja w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowano szkolenie z numerów alarmowych oraz prawidłowego zawiadamiania służb. Kolejnym elementem była nauka ratownictwa wodnego oraz zachowania nad wodą, które przeprowadzili druhowie z OSP Imielin (powiat bieruńsko-lędziński, woj. śląskie). Ostatnim punktem była nauka ochrony przeciwpożarowej, gdzie strażacy ratownicy uczyli obsługi gaśnic oraz czujników tlenku węgla. Druhowie OSP w Siedlcu przygotowali także nieodpłatnie szereg atrakcji: dmuchany zamek, strażacki grill, popcorn i wata cukrowa. Wszystkim uczestnikom szkolenia przekazano przydatne upominki, a były to m.in.: czujniki tlenku węgla, apteczki pierwszej pomocy oraz breloki CPR, w których znajdowały się maseczka do sztucznego oddychania.

Podczas warsztatów druhowie OSP przeprowadzili także konkurs z zakresu resuscytacji krążeniowo-oddechowej w dwóch kategoriach: młodzież oraz osoby dorosłe. Łączna wartość nagród w konkursie to około 1 500,00 zł.
Na zakończenie warsztatów druhowie OSP Siedlec wraz z zaprzyjaźnionymi jednostkami OSP przygotowali szereg prezentacji. Dzięki uprzejmości Ochotniczej Straży Pożarnej w Zatorze (powiat oświęcimski) przeprowadzono pokaz szkoleniowy z zakresu gaszenia butli gazowych oraz oleju kuchennego. Na zakończenie druhowie z OSP Rudawa (gmina Zabierzów) wykonali pokaz ratownictwa technicznego, gdzie przy użyciu narzędzi hydraulicznych uwolniono osobę poszkodowaną.
Druhowie OSP Siedlec składają serdecznie podziękowania wszystkim partnerom warsztatów „Bezpiecznie z OSP Siedlec”, którzy wsparli nas w tym wydarzeniu. Dziękujemy wszystkim gościom za obecność i wsparcie. Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wspólną naukę pierwszej pomocy.

Tekst: Tomasz Nowak
Zdjęcia: Tomasz Nowak, OSP Siedlec